^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Prezes Europejskiej Platformy Przeciwników Farm Wiatrowych (EPAW) przekazał nam 17 czerwca 2015 r. następującą informację oraz apel skierowany do osób i organizacji społecznych.

FORUM DYSKUSYJNE W CZASIE SZCZYTU KLIMATYCZNEGO W PARYŻU

W dniach 1-12 grudnia br. w Paryżu odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ, na który przybędzie tysiące różnych osobistości i dziennikarzy.

W okresie szczytu w budynku Muzeum Montmartre w Paryżu działać będzie forum dyskusyjne pt. „DES ÉOLIENNES POUR LE CLIMAT?” (Turbiny wiatrowe mają uratować klimat?). W ten sposób chcemy skorzystać z obecności dziennikarzy z całego świata, aby wyjaśnić mediom powody, dla których ludzie w różnych miejscach globu walczą przeciwko farmom wiatrowym.

Program forum obejmuje w szczególności trzy 90-minutowe konferencje informacyjne, które odbędą we wtorek 1 grudnia, w sobotę 5 grudnia i w niedzielę 6 grudnia. Wszystkie konferencje rozpoczną się o godzinie 19.

Konferencje przeznaczone są przede wszystkim dla dziennikarzy. Inne osoby zapraszamy w zależności od wolnych miejsc na sali.

GŁÓWNE TEMATY KONFERENCJI

- Turbiny wiatrowe: zabójcy klimatu

Nie jest prawdą, że turbiny wiatrowe przyczyniają się do redukcji emisji CO2.

Przykład Niemiec dowodzi, że konieczne jest utrzymywanie w ruchu tradycyjnych elektrowni , aby kompensować chimeryczny charakter energii elektrycznej produkowanej przez turbiny wiatrowe.

Technologia turbin wiatrowych udoskonalana jest już od kilku dziesięcioleci. Pomimo tego przemysłowa energetyka wiatrowa pozostaje nieopłacalna ekonomicznie. Farmy wiatrowe pochłaniają gigantyczne kwoty środków publicznych. Przemysłowe wiatraki mogą powstawać i funkcjonować jedynie w ramach sztucznego rynku , stworzonego decyzjami politycznymi.

Wynaturzenia, jakie cechują ten sztucznie stworzony rynek, są źródłem ogromnych fortun prywatnych, powstających kosztem podatników i konsumentów -- bez żadnych korzyści dla środowiska.

- Turbiny wiatrowe niszczą krajobraz

Ponieważ farmy wiatrowe oddziałują negatywnie na krajobraz i zabytki, przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo Europy ulega dramatycznemu przekształceniu. Sąsiedztwo elektrowni wiatrowych ma poważny i negatywny wpływ na wartość nieruchomości i domów, które są często dorobkiem całego życia ich właścicieli. Wszędzie zagrożone są obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Turbiny wiatrowe stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi

Farmy wiatrowe powodują pogorszenie jakości życia okolicznych mieszkańców, narażając niekiedy na szwank ich zdrowie. Świadectwa sąsiadów farm wiatrowych z całego świata dowodzą, że elektrownie wiatrowe mogą stanowić wielkie zagrożenie dla zdrowia ludzi.

APEL O NADSYŁANIE MATERIAŁÓW

Zwracamy się do członków EPAW, Północno-Amerykańskiej Platformy Przeciwników Energetyki Wiatrowej (NAPAW), Friends Against Wind, Vent de Colère, Fundacji Waubra z apelem przesyłanie materiałów i pomysłów na w/w konferencje.

Będziemy wdzięczni i weźmiemy pod uwagę wszelkie propozycje (filmy, fotografie, pomysły, artykuły naukowe…) Takie materiały i propozycje prosimy nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PRZESŁANIE KOŃCOWE

Wzywamy do mobilizacji wszystkie antywiatrakowe organizacje pozarządowe na świecie. Walka meksykańskich chłopów wyrzuconych z ich ziemi przez deweloperów OZE konflikty w Turcji, Kenii, Irlandii, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji … - powinny zostać dostrzeżone przez światowe media. Przedstawimy badania dotyczący zagrożeń związanych z turbinami wiatrowymi dla ludzi i dla dzikiej przyrody. Jest mnóstwo przykładów obiektów uznanych za Światowe Dziedzictwo przez Unesco.

Dzielnica Montmartre, położona w najwyższym punkcie Paryża, wykorzystywana była od dawna do produkcji energii z wiatru, dzięki licznym wiatrakom wzniesionym na tym wzgórzu. Gmina Montmartre jest małym sanktuarium wolności. Stanowiła miejsce „oporu” przez wieki francuskiej historii. To właśnie na Montmartre założono w 1871 r. „Komunę Paryską”. Zapoczątkowała ona rewoltę obywatelską, której kres położył dopiero „krwawy tydzień” w maju owego roku.

Pozdrawiam serdecznie

Jean-Louis Butré

Prezes European Platform Agains Wind Farms

http://epaw.org

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fédération Environnement Durable

http://environnementdurable.net

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+33(0)6 80 99 38 08