^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Polecamy lekturę niemieckiego artykułu pt. „Bundeswehra ostrzega przed rakiem z włókien węglowych” http://www.ndr.de/nachrichten/niedersachsen/Bundeswehr-warnt-vor-Krebs-durch-Carbonfasern,cfk114.html, który został opublikowany w dniu 11 sierpnia 2014 r.
Materiały z włókien węglowych uważa się za niezwykle ważne dla przyszłości naszej cywilizacji. Wykorzystywane są na przykład do produkcji nowoczesnych samolotów czy samochodów. Jednak badania Instytutu Naukowego Bundeswehry wskazują, że w wysokich temperaturach włókna węglowe mogą stać się źródłem groźnych chorób nowotworowych u ludzi.
Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku pożaru urządzenia, które zawiera te materiały. Badania wykazują, że poważne niebezpieczeństwo grozi nawet strażakom wyposażonym w aparaty oddechowe, które nie chronią przed włóknami unoszonymi w powietrzu (patrz zdjęcia poniżej w/w artykułu).
Włókna węglowe są oczywiście także częścią turbin wiatrowych. Tymczasem awarie turbin bardzo często wiążą się z pożarem wirnika i/lub części łopat. Oznacza to, że płoną także włókna węglowe. Interwencja strażaków polega zasadniczo na zabezpieczeniu terenu i oczekiwaniu na wypalenie się płonących elementów turbiny. W tym czasie strażacy narażeni są na rozprzestrzeniające się w powietrza drobne kawałki włókien. Podobnie zresztą jak sąsiedzi turbin wiatrowych.
Typową interwencję strażaków w przypadku pożaru turbiny przedstawiono na filmie, który można obejrzeć tutaj:

http://www.windwahn.de/index.php/wissen/hintergrundwissen/carbonfasern-das-asbest-der-windkraftindustrie.