^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Otwarto postępowanie upadłościowe hiszpańskiej firmy Abengoa, która jest jedną z największych spółek sektora energii odnawialnej. Zadłużenie Abengoa wynosi 24,1 miliarda dolarów. Oznacza to, że byłoby to największe bankructwo w historii Hiszpanii.

6 30 269 0

Otwarcie nowej inwestycji Abengoa. Królowi Hiszpanii towarzyszy prezes Abengoa
Autor zdjęcia: Photo by: Miguel Angel Morenatti, za http://www.washingtontimes.com

Abengoa zrealizowała m.in. kilka wielkich inwestycji solarnych w USA i otrzymała w związku z tym gwarancje rządu USA na kredyty o wartości co najmniej 2,7 miliarda dolarów.

Sam prezydent Obama wielokrotnie wskazywał na Abengoa jako na modelową spółkę przyszłej „zielonej gospodarki”.

Prawdopodobne bankructwo Abengoa przypomina upadek innej wielkiej firmy energetyki solarnej Solyndra w 2011 r., w której „podatnicy amerykańscy” utopili 530 milionów dolarów.

Obama jedzie właśnie na szczyt klimatyczny w Paryżu, gdzie będzie wzywał przywódców światowych do inwestowania potężnych sum w OZE, w tym w energetykę solarną.

Daniel Simmons z Institute for Energy Research wskazał, że:

„Jeśli działalność spółki bazuje na subsydiach publicznych, to nie dziwi, że wpada w kłopoty finansowe, ponieważ jej model biznesowy (tj. sposób w jaki zarabia pieniądze – red.) oparty jest nie na ekonomii, lecz na polityce.”

„Wzrost spółki napędzały państwowe pieniądze. Dopływ tych pieniędzy skłaniał ją z kolei do zwiększania zadłużenia.”

Redakcja
Źródło:

http://www.washingtontimes.com/news/2015/nov/25/abengoa-obama-green-energy-project-on-verge-of-ban/ ; http://www.thegwpf.com/solar-company-faces-biggest-bankruptcy-in-spanish-history/