^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci zagraniczneLedwie się zaczął Nowy Rok, a już rozpoczął się wyścig o to, kto zostanie największym klimatycznym hipokrytą 2021 r. W zeszłym roku kandydatów do tego tytułu było bardzo wielu — między innymi były prezydent USA Barack Obama, który kupił za prawie 12 mln USD posiadłość na Martha’s Vineyard, słynnej wyspie u wybrzeży Massachusetts, jednego z najbardziej prestiżowych miejsc letniego wypoczynku amerykańskich elit. Ponieważ dom znajduje się na wysokości ok. 1 m nad poziomem oceanu, były prezydent USA zrobił albo bardzo głupią inwestycję, gdyż ocean pochłonie jego posiadłość w wyniku zmian klimatu, albo sam nie wierzy w prognozy klimatyczne swojego własnego rządu i partii, zgodnie z wierzeniami klimatystów dnia ostatniego. [1]

1216.1 obama marthasvineyard house

fot. Nowa dacza byłego prezydenta USA Baracka Obamy

Bill Gates poucza ludzi o zagrażającej klęsce klimatycznej

W zeszłym roku Gates pouczał na swoim blogu, że zmiany klimatu „mogą być dużo gorsze” od pandemii koronowirusa.

Według zapowiedzi wydawniczych, za ok. miesiąc ma się ukazać jego nowa książka, z której z pewnością dowiemy się, że powodowane przez człowieka zmiany klimatu są bardzo realne i groźne, a walka z nimi wymaga zasadniczych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu szerokich mas społecznych. Książka ma nosić tytuł: „Jak uniknąć klęski klimatycznej: Rozwiązania, którymi już dysponujemy, i przełomowe odkrycia, których potrzebujemy”. Bill Gates przedstawia w niej scenariusz dojścia do zerowych emisji dwutlenku węgla na świecie.

Jednym z ważniejszych wątków, który się pojawia w tego typu literaturze z gatunku „celebryci o klimacie” jest postulat radykalnego ograniczenia podróży lotniczych, które pod koniec ubiegłego wieku stały się dostępne także dla ludzi mniej zamożnych. W czasie zeszłorocznej pandemii jednym z sektorów najbardziej dotkniętych lockdownem było lotnictwo pasażerskie. Jakiekolwiek będą dalsze losy masowego latania i pasażerskich linii lotniczych, to 2020 rok był za to kolejnym świetnym rokiem dla segmentu prywatnych odrzutowców, a perspektywy rozwoju tej elitarnej formy transportu działają jak magnes na inwestorów. Można powiedzieć, że wracamy w ten sposób do początków lotnictwa cywilnego, kiedy obsługiwało ono wyłącznie elity społeczne i biznesowe, które było stać na prywatny transport samolotem. Pandemia zdewastowała bowiem rynek lotniczy całkowicie, gdyż cofnął się on o jakieś 15-20 lat wstecz w rozwoju. Nie dotyczy to jednak segmentu prywatnych odrzutowców dla bogaczy. 

1216.2 first class air travel 1930s 6

fot. Na zdjęciu wnętrze przedziału I klasy w samolocie z lat 30-tych XX w.

źródło: www.vintag.es

Bill Gates chce kupić operatora prywatnych odrzutowców

Tymczasem jak donosi prasa angielska [2], należąca do Gatesa spółka Cascade Investment złożyła wspólnie z Blackstone Group, największym na świecie funduszem inwestycyjnym zarządzającym tzw. alternatywnymi aktywami, opiewającą na 4,3 mld USD ofertę zakupu brytyjskiego operatora prywatnych odrzutowców, Signature Aviation. Spółka Cascade Gatesa posiada już 19% udział w Signature Aviation.

Signature Aviation jest jednym z największych graczy na rynku prywatnych usług lotniczych. Co roku obsługuje 1,6 mln lotów prywatnych odrzutowców.

Zgodnie z badaniami naukowymi, w wyniku przelotu prywatnego odrzutowca powstaje 40 razy więcej emisji CO2 w przeliczeniu na jednego pasażera niż w przypadku rejsowych lotów komercyjnych. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że dwutlenek węgla w ogóle jest tzw. „gazem cieplarnianym” i ma cokolwiek wspólnego z pseudonaukową teorią o „antropogenicznych źródłach globalnego ocieplenia”. Jak widać Billowi Gatesowi w ogóle nie przeszkadza teoria globalnego ocieplenia, jeśli tylko może na niej zarobić i wzbogacić się na naiwności ludzkiej. Nie bez powodu takich ludzi nazywamy hipokrytami lub załganymi kłamcami.

Tłumaczenie, opracowanie i komentarz

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

(1) https://www.foxnews.com/politics/obamas-pay-11-75m-for-marthas-vineyard-home-report

(2) https://www.dailymail.co.uk/news/article-9128203/Bill-Gates-bids-private-jet-operator-one-month-releases-climate-change-book.html

Wszystkim naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy. Portal utrzymuje się wyłącznie z prywatnych datków i nie korzystamy z żadnych publicznych pieniędzy. Takie finansowanie gwarantuje nam pełną niezależność a Czytelnikom publikacje, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Prosimy o wpłaty na konto w PKO BP SA: 53 1020 2791 0000 7102 0316 5867

Tytuł wpłaty: "Darowizna na stopwiatrakom.eu"

Dziękujemy Państwu za życzliwe wsparcie!