^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Sondaż zrealizowany przez szkocką organizację branżową Mountaineering Council of Scotland wśród 1000 turystów górskich pokazuje, że dwie trzecie z nich nie ma ochoty odwiedzać ponownie regiony, gdzie teraz pojawiły się farmy wiatrowe.

wiatraki w szkocji

67% uczestników sondażu stwierdziło, że z powodu obecności farm wiatrowych Szkocja stała się mniej atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia.

Jednocześnie szkockie media donoszą, że firmy z sektora OZE naciskają na rząd szkocki, by porzucił plany wprowadzenia przepisów, które dawałaby by pewną ochronę terenom o szczególnej wartości krajobrazowo-przyrodniczej.

Mounteneering Council of Scotland wskazuje, że turystyka aktywna oparta na dziedzictwie przyrodniczym (natural heritage tourism) przynosi Szkocji co roku 1,6 miliardów funtów (8 mld złotych). Jeśli obecne praktyki planistyczne zostaną utrzymane, cały ten sektor może przestać istnieć.

„Wystąpiliśmy do ministra Energetyki, Przedsiębiorczości i Turystyki, Fergusa Ewinga, który odpowiada zarówno za zatwierdzanie wielkich projektów OZE, jak i za turystykę, o spotkanie w celu omówienia pilnej potrzeby ochrony błyskawicznie ginących dzikich, otwartych krajobrazów górskich”.

„Jest ogromnie niepokojące, że lobby OZE wykorzystuje wszystkie swoje wpływy, by skłonić rząd szkocki do porzucenia inicjatywy, która zapewniłaby pewną ochronę jednemu z największych zasobów naturalnych Szkocji.”

To samo mówią przedstawiciele innej organizacji turystycznej, British Mountaineering Council, która reprezentuje wspinaczy i turystów górskich Anglii i Walii.

Ludzie wracają w znane im z naturalnego piękna krajobrazu miejsce i stwierdzają, że zostało kompletnie zdewastowane pod względem krajobrazowym.

Źródło: Survey shows wind farms are damaging Scottish mountain tourism, The Galloway Gazette, opublikowane 17.03.2014 (http://www.gallowaygazette.co.uk/news/local-headlines/survey-shows-wind-farms-are-damaging-scottish-mountain-tourism-1-3343062)

KOMENTARZ WŁASNY: Czytając o tym, co dzieje w Szkocji, nie sposób uciec od porównania z niedawną decyzją POLSKIEGO RZĄDU, by wyłączyć farmy wiatrowe z przepisów zaproponowanej przez prezydenta Komorowskiego ustawy krajobrazowej. Uznanie, że budowle przemysłowe wysokości Pałacu Kultury w Warszawie nie są dominantą krajobrazową jest tragikomiczne i gwarantuje najpiękniejszym regionom Polski ten sam los, który spotyka teraz góry szkockie (patrz zdjęcie powyżej) .