^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

 

Polska i Niemcy chcą razem kształtować unijną politykę energetyczną i współpracować w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) - ocenili w Berlinie wiceminister skarbu Rafał Baniak i niemiecki wiceminister gospodarki i energii Uwe Beckmeyer.

Beckmeyer: UE nie ma jeszcze zapisanych konkretnych celów w zakresie redukcji emisji CO2 i podniesienia efektywności energetycznej na rok 2030. - Widzę tu pole do współpracy dla ekspertów z Polski i Niemiec.

Beckmeyer: do 2022 r. Niemcy zamierzają całkowicie zrezygnować z energii jądrowej i oprzeć produkcję energii na źródłach odnawialnych oraz na węglu brunatnym, kamiennym i gazie. "Importujemy z Polski 2 mln ton węgla kamiennego. To znacząca ilość. Część elektrowni berlińskich opalania jest właśnie polskim węglem". Podkreślił, że Niemcy chciałyby zintensyfikować współpracę z Polską w zakresie OZE. - Dzięki temu Polska może uniknąć błędów, które popełniły Niemcy.

Baniak: Polska nie powinna rezygnować ze swojego bogactwa naturalnego, którym jest węgiel. "Czystą energię rozumiemy jako energię niskoemisyjną. Trwa budowa trzech kompleksów bloków energetycznych, wykorzystujących nowoczesne technologie spalania węgla”.

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/523485,1100409-Baniak--Polska-i-Niemcy-chca-razem-ksztaltowac-polityke-energetyczna-UE.htmlhttp://www.ekonomia.rp.pl/artykul/523485,1100409-Baniak--Polska-i-Niemcy-chca-razem-ksztaltowac-polityke-energetyczna-UE.html