^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

W związku z brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony urzędów i instytucji, do których kierowaliśmy nasze protesty oraz zgłaszaliśmy nieprawidłowości i sytuacje korupcjogenne , jakie miały miejsce przy planowaniu i wydawaniu zezwoleń na budowę farm wiatrowych w woj. opolskim, Stowarzyszenie dla rozwoju wsi polskiej w porozumieniu z mieszkańcami opolskich gmin protestujących przeciw zbyt bliskiej odległości farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych zorganizuje w piątek 29 sierpnia 2014 r. dwie pikiety na terenie województwa opolskiego, podczas których zablokowane zostaną drogi w gm. Grodków (nr 401 w miejscowości Kolnica) oraz w gm. Lubrza (DK 40 w miejscowości Laskowice). Protest polegać będzie na ciągłym przechodzeniu uczestników pikiety przez przejścia dla pieszych. Oba protesty odbędą się między godz. 14.00 a 16.00.

Z pisma skierowanego przez wojewodę opolskiego do Premiera RP wynika, że tylko w województwie opolskim planuje się lokalizację ponad 950 elektrowni wiatrowych i ciągle wpływają do urzędów gmin oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nowe wnioski o wydanie pozwoleń na budowę farm wiatrowych.

Zdecydowana większość tych pozwoleń wydawana jest pomimo ogromnych protestów społeczności lokalnych. Mieszkańcy wsi i małych miasteczek zmuszani są do dochodzenia swoich praw w sądach. Dochodzi do pewnego rodzaju paradoksu, kiedy mieszkańcy muszą angażować swoje środki finansowe oraz czas na walkę z urzędnikami, którzy opłacani są z ich podatków.

Podczas protestu rozdawane będą również ulotki z informacjami o powodach protestów oraz skali tego problemu na terenie naszego województwa i kraju.

Z uwagi na to, że problem dotyczy całego kraju (w całej Polsce protestują mieszkańcy ponad 500 gmin), prosimy bardzo o udział mediów w tych wydarzeniach i przekazanie relacji z nich dla ogółu społeczeństwa.

Osoby odpowiedzialne za kontakt:

Gmina Grodków:

Waldemar Kwiatkowski – prezes Stowarzyszenia dla rozwoju wsi polskiej

tel. 664-016-346

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gmina Lubrza:

Patryk Rogosz

tel. 501-256-542

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.