Skip to main content
Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 02 sierpień 2016

W dniu 29 lipca br. Ministerstwo przekazało do konsultacji społecznych projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Cały tekst projektu zamieszczamy poniżej.

Jak podają Autorzy: „Strategia określa nowy model rozwoju – suwerenną wizję strategiczną, zasady, cele i priorytety rozwoju kraju w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym w perspektywie roku 2020 i 2030. Ze względu na swoją rolę i przypisane jej zadania Strategia stanowi instrument elastycznego zarządzania głównymi procesami rozwojowymi w kraju. Wskazuje cele i niezbędne działania, instrumenty realizacyjne i kluczowe projekty zapewniające jej wdrożenie. Ustala również system koordynacji i realizacji, wyznaczając role poszczególnym podmiotom publicznym oraz sposoby współpracy ze światem biznesu, nauki i społeczeństwem.

Konsultacje potrwają do końca września 2016 r. Opinie i sugestie dotyczące projektu Strategii można zgłaszać drogą elektroniczną przez formularz dostępny tutaj:

https://www.mr.gov.pl/strony/podstawy-rozwoju-polskiej-gospodarki/przeslij-opinie-o-strategii-odpowiedzialnego-rozwoju/

Zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z tą strategią i zgłaszania uwag przez stowarzyszenia. Siłą strony społecznej jest patrzenie na sprawy krajowe z perspektywy lokalnej, której Warszawa nie dostrzega i nie chce dostrzegać. Z interesujących nas obszarów warto zwrócić uwagę na sektor energii (s. 191–196) oraz sektor środowiska (s. 197-205), gdyż kierunki zmian w tych obszarach wyznaczone przez rząd będą kluczowe dla rozwoju gospodarczego oraz stabilności społecznej.

W sektorze energii cieszy nas to, że rząd dostrzegł konieczność modernizacji energetyki i w przeciwieństwie do poprzedniej ekipy nie stawia na rozwój niestabilnych i niesterowalnych OZE, czyli stawiania wiatraków gdzie popadnie, bo nam „Unia każe”, a widzi to w znacznie szerszej perspektywie integracji OZE z siecią elektroenergetyczną. Analiza zaproponowanych kierunków zmian wymaga namysłu, gdyż musi ona uwzględniać zarówno tendencje światowe, oczekiwania Komisji Europejskiej z jej ideą pełnej dekarbonizacji gospodarki oraz nade wszystko realia krajowe w postaci braku kapitału do sfinansowania potrzeb inwestycyjnych energetyki w wytwarzaniu, przesyle i dystrybucji (ok. 100 mld zł).

W sektorze środowiska lista oczekiwań strony społecznej powinna być długa. Niezbędne są zmiany w zakresie procedury środowiskowej, opracowanie ustawy odorowej, konieczne wzmocnienie ochrony cennych obszarów przyrodniczych, w tym obszarów Natura 2000 oraz zapewnienie realnej ochrony akustycznej w zakresie hałasu słyszalnego i infradźwiękowego. Dobrze, że rząd dostrzega konieczność poprawy przepisów administracyjnych dotyczących lokalizacji i eksploatacji instalacji emitujących pola elektromagnetyczne i infradźwięki. To jest bardzo istotny temat do pilnej regulacji prawnej. Niedługo opublikujemy nasze propozycje takich zmian.

Redakcja stopwiatrakom.eu



{pdf=http://stopwiatrakom.eu/images/pdf/Min-Rozwoju_projekt_strategii_29-07-2016.pdf |100%|500}