^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wazneMamy przyjemność opublikować analizę autorstwa prof. Barbary Lebiedowskiej i prof. Marka Lebiedowskiego poświęconą publicznej wypowiedzi p. dr hab. Małgorzaty Pawlaczyk – Łuszczyńskiej, profesora Instytutu Medycyny Pracy im. J.Nofera w Łodzi podczas Konferencji "Energetyka wiatrowa a zdrowie człowieka" w dniu 23.06.2016 r., w świetle prowadzonych przez Nią wcześniejszych badań”

Redakcja portalu stopwiatrakom.eu stara się dbać o rzetelny przekaz osiągnięć naukowych na polu badań oddziaływań farm wiatrowych na ich sąsiadów i dlatego publikujemy w/w analizę. Z uwagi na to, że wypowiedzi prof. Małgorzaty Pawlaczyk-Łuszczyńskiej miały charakter publiczny, gdyż zostały zaprezentowane podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w czerwcu 2016 r., to interesuje nas to, czy poglądy tam zaprezentowane są oficjalnym stanowiskiem Instytutu Medycyny Pracy im. J.Nofera. Czy podczas tego spotkania prof. Małgorzata Pawlaczyk-Łuszczyńska reprezentowała oficjalne stanowisko Instytutu Medycyny Pracy w kwestii oddziaływań wiatraków na zdrowie ludzi, w tym przyjmowania skali (korekcji) A (dB/A), jako właściwej w pomiarach hałasu elektrowni wiatrowych oraz bagatelizowania oddziaływania infradźwięków, oraz hałasu niskoczęstotliwościowego, jako nieistotnych w przypadku turbin wiatrowych? Są to ważne pytania i liczymy, że kierownictwo Instytutu odpowie na nie. Odpowiedź oczywiście zamieścimy na naszych łamach.

Uchwalenie ustawy odległościowej było bardzo ważnym elementem powstrzymania ekspansji energetyki wiatrowej w Polsce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zainstalowano u nas już elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 5.500 MW, co oznacza, że wiele osób codziennie narażonych jest na ich negatywne oddziaływanie. Praca tych urządzeń nie jest obojętna dla zdrowia ludzi i zwierząt, a mimo to branża konsekwentnie odmawia się potwierdzenia istnienia tego wpływu. Dlatego też publiczne wypowiedzi naukowców związanych z renomowanymi instytutami naukowymi mają duże znaczenie publiczne, gdyż ich wypowiedzi i publikacje są potem źródłem argumentów i opinii dla wielu osób. Stąd też i pomysł na krytyczną analizę wypowiedzi prof. Pawlaczyk – Łuszczyńskiej. Publiczna debata poświęcona wpływowi elektrowni wiatrowych na zdrowie człowieka jest wciąż potrzebna, gdyż wielu spośród sąsiadów tych urządzeń nawet nie wie, że mogą być one źródłem licznych dolegliwości zdrowotnych.

Sadźmy lasy, nie budujmy wiatraków.

Redakcja stopwiatrakom.eu