portal sladem wiatrakowWciąż słyszymy: Energia z wiatru jest za darmo; jest zielona; jest zdrowa. Przyczynia się do „zrównoważonego rozwoju”. Mogą na niej zarobić rolnicy. Tylko żeby to była prawda!

W swojej książce „Paradise Destroyed”, Greg Hubner — farmer, przedsiębiorca i certyfikowany rzeczoznawca z Południowej Dakoty — pokazuje, że w istocie energetyka wiatrowa jest przekrętem zrealizowanym na koszt podatnika. To jednak nie wszystko, bowiem farmy wiatrowe są niszczycielskim wytworem „kapitalizmu kolesiów” w XXI wieku, który dzieli społeczności wiejskie i powoduje permanentną dewaluację wartości ziemi 

Hubner opisuje swoje własne spotkanie z kolonizacją wiatrakową i przekazuje swoją wiedzę na temat szkód, jakie farmy wiatrowe mogą przynieść własności ziemskiej i posiadaczom gruntów. W książce przedstawiono także najnowsze wyniki badań nad szkodliwością elektrowni wiatrowych dla zdrowia, ryzyka prawnego związanego z umowami dzierżawy (dotyczących tzw. praw majątkowych do energii z wiatru) i wiele innych zagadnień. (…)

807. Paradise Destroyed zdjęcie okładki Konflikt kodowania Unicode

 Opinie o książce:

„… niezwykle cenna kronika dewastacji powodowanej przez farmy wiatrowe. Ci z nas, którzy kochają amerykańskie Wielkie Równiny, mają nadzieję, że dzięki naszej walce udało się osiągnąć coś więcej niż tylko odroczenie egzekucji” — dr Jeffrey Herbener, kierownik katedry ekonomii, Grove City College.

„Niezwykle pouczająca książka, która prawdopodobnie stanie się obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy mieszkają w pobliżu farmy wiatrowej, lub zastanawiają się, czy pozwolić na budowę takiej farmy na swojej ziemi. Dla mnie jako lekarza…, jest to książka bardzo użyteczna” — dr med. Thomas Ries.

„W chwili obecnej energetyka wiatrowa to zły pomysł dla każdego, z wyjątkiem deweloperów korzystających na rządowych dotacjach dla ich branży. Hubner wyjaśnia w przystępny sposób, dlaczego tak jest” — dr Norman Horn, program podoktorski w zakresie inżynierii, Massachusetts Institute of Technology.

Książka jest do nabycia na amazon.com —  https://www.amazon.com/Paradise-Destroyed-Destruction-Living-Energy-ebook/dp/B0742NGRH9

 

[Nasz komentarz] Jest rzeczą niezwykle ważną, by o wiatrakowym przekręcie pisać dużo, jasno i na temat. Z tym właśnie przekazem trzeba docierać wszędzie, zwłaszcza do decydentów, którzy częst nie mają pojęcia jak zmienia się życie pod wpływem farmy wiatrowej. Takie książki, jak ta napisana przez Gregga Hubnera pokazują, że energetyka wiatrowa ma swoją cenę. Bardzo wysoką cenę dla społeczności wiejskich, które w wyniku postawienia wiatraków, tracą bezpowrotnie nie tylko swój urok i spokój, ale zamieniają się w miejsce nie nadające się do życia. Czekamy na podobną książkę polskiego autora, który pokazałby historię wiatrakowania z naszej perspektywy.

Tłumaczenie i opracowanie

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło: http://en.friends-against-wind.org/books/paradise-destroyed

stopwiatrakom stopka 1