portal sladem wiatrakowMamy kolejny przykład na to, jak kreatywna potrafi być branża wiatrakowa, kiedy na drodze budowy farmy wiatrowej staje chroniona przyroda.  Niedawny reportaż kanału północnoniemieckiej telewizji NDR [1] dokumentuje rozwiązanie zastosowane na terenie planowanej farmy wiatrowej w miejscowości Kreien, ok. 200 km na wschód od Hamburga.

Na tym obszarze znajduje się już 178 elektrowni wiatrowych, a obecnie planuje się zbudować kolejne 14 elektrowni o wysokości ponad 200 metrów.

Na terenie planowanej farmy wiatrowej deweloper zainstalował system głośników, z których rozlega się głośne szczekanie psów. Celem jest odstraszanie lokalnych orłów bielików, tak aby nie założyły gniazda na pobliskim maszcie gniazdowym.

Maszt ten został wcześniej zainstalowany przez lokalnych mieszkańców właśnie po to, aby bieliki mogły na nim gniazdować. Mieszkańcy mają nadzieję, że w ten sposób uda im się zablokować kolejną inwestycję wiatrakową.  Działania dewelopera wywołały oburzenie mieszkańców.

Deweloper napisał dziennikarzowi NDR, że maszt gniazdowy postawiono nie w celu „ochrony ptaków”, ale aby „uniemożliwić ekspansję energetyki wiatrowej, która jest niezbędna dla ochrony klimatu”. Deweloper wezwał także lokalnych polityków, aby „wypełnili swoje zobowiązania dotyczące przechodzenia na zieloną energię i ochrony klimatu”.

Po emisji reportażu w telewizji developer wyłączył jednak głośniki i zdecydował się je rozebrać. Nie rezygnuje on jednak z planów budowy kolejnej farmy wiatrowej na tym terenie.

logo stop wiatrakom mini[Nasz komentarz] Obserwowanie obyczajów branży wiatrowej z bliska przyprawia o ból głowy. Osoby zaangażowane w promowanie energetyki wiatrowej i realizację kolejnych farm wiatrowych gotowe są „w imię ochrony klimatu” niszczyć i zabijać najcenniejsze przyrodniczo gatunki zwierząt i roślin bez żadnej głębszej refleksji nad skutkami własnego postępowania. Orzeł bielik jest tutaj pewnym symbolem, niezwykle rzadkiego drapieżnika, który znajduje się pod ścisłą ochroną prawną. Z dzisiejszego tekstu widać, że istnieje jednak na świecie gatunek, który podlega absolutnej ochronie prawnej – elektrownia wiatrowa ratująca klimat. Windmühlen über alles?

Tłumaczenie, opracowanie i komentarz

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1]  NDR.de, „Erbitterter Streit: Adler gegen Windkraft”,  16.04.2019 — https://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/panorama3/Erbitterter-Streit-Adler-gegen-Windkraft,windkraft992.html.  Artykuł ten jest oparty na publikacji: Pierre Gosselin, „Scandal: Windpark Company Uses Loudspeaker of Barking Dogs to Chase off Nesting Eagles Blocking Project”, NoTricksZone,  17.04.2019 r. —  https://notrickszone.com/#sthash.6sfVo4dX.dpbs