portal wiadomosci lokalneDzięki kunktatorskiej polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości, niestety, ale lobby wiatrakowe wróciło do łask i efekty tego będzie widać już na wiosnę. Z przykrością informujemy, że w dniu 12 marca br. rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej liczącej 14 wiatraków w gminie Barwice w powiecie szczecineckim, w województwie zachodniopomorskim. To dzięki aukcjom zorganizowanym na jesieni 2018 r. inwestor mógł rozpocząć budowę.

Z postawienia wiatraków cieszy się burmistrz Barwic – Mariusz Kieling, choć doprawdy nie ma z czego. Postawienie wiatraków, to dopiero początek kłopotów tej biednej gminy, ale o tym mieszkańcy dowiedzą się dopiero po czasie, gdy zaczną chorować, a lekarze nie będą wiedzieli na co.

993.1 Burmistrz Barwic

Źródło: fragment filmu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=V37n6nEtRV8

Jak podał portal www.iszczecinek.pl „Inwestorem jest spółka Windfarm Polska II. Czternaście wiatraków da moc 42 megawatów. Poza ustawieniem wiatraków, inwestor planuje wybudować drogi dojazdowe, podziemną infrastrukturę energetyczną i teletechniczną. Dodatkowo wykonawca ma przebudować 2-kilometrowy odcinek drogi pomiędzy Barwicami a Sulikowem, do skrzyżowania z Lubostroniem. Ta inwestycja może pochłonąć dodatkowe 2 mln zł. (…)

Wiatraki zlokalizowane będą w północnej części gminy pomiędzy miejscowościami Smuga, Ostrowąsy, Stary Chwalim.” [1] Oczywiście decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia dla tej inwestycji została wydana jeszcze w 2011 r. i oczywiście bez zachowania minimalnej odległości od zabudowy mieszkalnej przewidzianej ustawą odległościową.

Na portalu youtube.com można obejrzeć filmową relację z otwarcia budowy farmy wiatrowej. https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=V37n6nEtRV8

Współczujemy mieszkańcom Barwic i całej okolicy, że w tym pięknym miejscu, postawią im coś tak paskudnego i szkodzącego środowisku oraz ludziom. Za sukcesy finansowe inwestora i tak zapłacą podatnicy.

Pytanie czy PiS dotrzymał wyborczej obietnicy, że za jego rządów nie będzie się stawiać wiatraków jest tylko retoryczne.

Sadźmy lasy, rozbierajmy wiatraki

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] http://iszczecinek.pl/artykuly/region/wbili-pierwsza-lopate-startuje-budowa-farmy-wiatrowej-w-gminie-barwice