^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci lokalneSą odnawialne źródła energii, które bardzo nam się podobają. Geotermia, która obok produkcji ciepła dostarcza też i energię elektryczną podoba nam się podwójnie. Jak podał portal „wgospodarce.pl” Geotermia Podhalańska podpisała właśnie umowę na dofinansowanie budowy nowego odwiertu, który pozwoli rozszerzyć działalność spółki na kolejną gminę na Podhalu, tj. Szaflary.

Energia geotermalna jest tym rodzajem OZE, którego rozwój jest w Polsce nie tylko możliwy, ale wręcz pożądany. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale rządzącym brakowało determinacji, by uczynić z tego rodzaju energetyki narodową specjalizację, szczególnie pożądaną w dostarczaniu ciepła, rekreacji czy usług leczniczych. Liczymy na to, że obecny rząd z ministrem Szyszko, który należy do gorących orędowników geotermii stworzy odpowiednie warunki do rozwoju tych źródeł energii. Banałem jest stwierdzenie, że połowa powierzchni Polski leży na terenach, gdzie występują zasoby wód geotermalnych nadających się do generacji ciepła, a nawet do wytwarzania energii elektrycznej. Mając rozbudowaną sieć ciepłowniczą na terenach miejskich dołączenie źródła geotermalnego do takiej sieci jest sprawą prostą. Rzecz w tym, że brakowało do tej pory wsparcia dla tych inwestycji na etapie początkowym (odwierty) i w produkcji ciepła, gdyż pula środków finansowych na OZE była dedykowana przede wszystkim energetyce wiatrowej. Umowa z Geotermią Podhalańską jest dobrym sygnałem, że można zrobić coś naprawdę wyjątkowego, co działa 24 godziny na dobę, daje miejsca pracy, podatki, nie hałasuje, nie smrodzi i nie zaśmieca krajobrazu szpetnymi dziwolągami.

Naszym zdaniem, niezbędny jest specjalny rządowy program rozwoju energetyki geotermalnej dedykowany dla gmin lub związków gmin, który pozwoli uruchomić w perspektywie kilku najbliższych lat co najmniej 10 źródeł wytwarzania ciepła na skalę przemysłową. Na to warto wydawać publiczne pieniądze, gdyż jest z tego bezpośrednia korzyść dla mieszkańców i gmin, które zdecydowały się taką inwestycję. Za to na wiatraki nie warto wydawać już ani złotówki. Polecamy wybrać się na Podhale (Białka Tatrzańska czy Bukowina Tatrzańska), by zobaczyć jak to działa w praktyce. Dla kontrastu polecamy też wizytę w Iłży, Korszach, Margoninie czy Darłowie, by zobaczyć wiatrakowe „sukcesy” na własne oczy, te liczne miejsca pracy i lokalny rozwój.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

http://wgospodarce.pl/informacje/29874-rusza-pierwszy-w-polsce-odwiert-geotermalny

http://geotermia.pl/