portal wiadomosci zagraniczneW dniu 30 września br. w trakcie debaty parlamentarnej, Marc Le Fur [1], członek centro-prawicowej partii Republikanie i wiceprzewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego (odpowiednik wicemarszałka Sejmu w Polsce), zwrócił się do francuskiego rządu z pełnym zaangażowania apelem o wycofanie się ze wsparcia dla budowy wielkiej farmy wiatrowej tuż przy wybrzeżu Bretanii (północno-zachodnia część Francji).

Farma morskich wiatraków, która ma w sumie liczyć aż 62 gigantycznych budowli, ma powstać w zatoce na wybrzeżu jednego z departamentów Bretanii, niedaleko miasta Erquy, którego wyborców reprezentuje deputowany Le Fur. Deputowany tak podsumował tę inwestycję: „Katastrofa gospodarcza, katastrofa finansowa, katastrofa ekologiczna”. [2]

1191.2 Lokalizacja inwestycji

Źródło: GoogleMaps. Wskaźnik pokazuje lokalizację miejscowości Erquy

„Niezwykle niebezpieczny projekt”

Według wiceprzewodniczącego Le Fur, realizacja tego projektu oznacza katastrofę gospodarczą, katastrofę finansową, katastrofę ekologiczną. Farma wiatrowa będzie kosztować podatnika francuskiego oszamiałającą sumę 4,3 miliarda euro w ciągu 20 lat, tj. ok. 18 mld zł. Deputowany wskazał jednocześnie, że jest to obszar morski charakteryzujący się wielkim bogactwem przyrodniczym. Jak powiedział „rafy koralowe chroni się na Pacyfiku, ale nie w Kanale La Manche”.

Marc Le Fur podkreślił, że jest to inwestycja realizowana całkowicie przez podmioty zagraniczne w sposób wskazujący na udział korupcji, a główny wykonawca, czyli hiszpański koncern energetyczny „Iberdola, to przedsiębiorstwo w bardzo oczywisty sposób powiązane z mafiami.” Nie mamy możliwości zweryfikowania podejrzeń francuskiego deputowanego. Zakładamy jednak, że coś jednak musi wiedzieć, skoro w angażuje on swój osobisty autorytet w oficjalny apel do francuskiego rządu nie bacząc na konsekwencje takich zarzutów.

1191. Morska farma wiatrowa

fot. Farma wiatrowa Kentish Flats w angielskim hrabstwie Kent. Zdjęcie: Alamy

Źródło: www.theguardian.com

Dodatkowo budowa farmy wiatrowej spowoduje utratę tysięcy miejsc pracy w rybołówstwie morskim. Wprowadzony zostanie bowiem całkowity zakaz rybołówstwa w tym rejonie. Tymczasem połowy ryb i owoców morza są tam jedynym źródłem utrzymania dla załóg 300 lokalnych kutrów rybackich. Francuscy rybacy demonstrowali w maju br. przeciwko badaniom dna morskiego próbując zakłócić te prace, jednak same badania się odbyły a przygotowania do budowy farmy trwają. [3] Protesty w nadmorskiej miejscowości Erquy wciąż trwają. Niedawno władze gminy odmówiły udostępnienia terenu na potrzeby składowania materiałów budowlanych pod budowę farmy wiatrowej i kabli, blokując tym samym możliwość rozpoczęcia prac budowlanych. [4]

Problem budowy farm wiatrowych na morzu występuje także i w Polsce. Socjalistyczny i wspierający budowę unijnej federacji rząd Morawieckiego w pełni popiera budowę farm wiatrowych na Bałtyku i finalizuje właśnie prace nad specjalną ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych [5], która otwiera drogę do rozpoczęcia dewastacji gospodarczej polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Mimo niezwykłego wysiłku propagandowego wkładanego przez lobby wiatrakowe w promowanie morskich farm wiatrowych jedno jest pewne – mamy do czynienia z niezwykle kosztowną formą wytwarzania energii elektrycznej, której kosztów dzisiaj nikt nie zna i nie umie policzyć. Zwłaszcza rząd Morawieckiego nie potrafi liczyć publicznych pieniędzy, skoro buja w obłokach absurdu licząc, że w ten sposób wypełni założenia unijnej polityki klimatycznej, zbuduje miejsca pracy i … jeszcze na tym zarobi. Rzeczywisty koszt takich inwestycji jest ukrywany, gdyż cały system wsparcia będzie finansowany z pieniędzy podatników – czy to w formie dotacji czy to w formie wysokich cen energii czy to w formie braku opodatkowania działalności. Niedługo dokładnie opiszemy ten projekt, gdyż mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co Ministerstwo Klimatu, a wcześniej Ministerstwo Aktywów Państwowych, wymyśliło razem z lobbystami wiatrakowymi.

Sadźmy lasy, rozbierajmy wiatraki

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1]  Biografia Marca Le Fur: https://fr.wikipedia.org/wiki/MarcLeFur

[2] Artykuł na ten temat: https://actu.fr/bretagne/erquy_22054/marc-le-fur-le-projet-eolien-offshore-en-baie-de-saint-brieuc-est-lie-aux-mafias_36495173.html - publ. z dn. 1.10.2020 r.

[3] https://actu.fr/bretagne/erquy_22054/eoliennes-mer-pecheurs-actuellement-mobilises-dans-baie-contre-chantier-cours_33693515.html - publ. z dn. 18.05.2020 r.

[4] https://actu.fr/bretagne/erquy_22054/eoliennes-offshore-la-municipalite-d-erquy-refuse-a-rte-le-terrain-de-caroual_36534911.html - publ. z dn. 02.10.2020 r.

[5] Projekt dostępny jest tutaj: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12335455

Wszystkim naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy. Portal utrzymuje się wyłącznie z prywatnych datków i nie korzystamy z żadnych publicznych pieniędzy. Takie finansowanie gwarantuje nam pełną niezależność a Czytelnikom publikacje, których nie znajdziecie nigdzie indziej.