portal klimat i czlowiekTopnienie lodowców na Ziemi jest zawsze pokazywane przez alarmistów klimatycznych, jako jedno z największych zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem ziemskiego klimatu. Tymczasem jedne lodowce topnieją, a w innych miejscach lodowce rosną, gdyż cały proces ma charakter cykliczny i uzależniony jest w największym stopniu od wielkości nasłonecznienia Ziemi. Warto jednak pamiętać, że aż 90% całego ziemskiego lodu znajduje się na Antarktydzie, 8% w Arktyce, a na całą resztę świata przypada zaledwie 2%. Tak więc nawet stopienie się wszystkich europejskich lodowców niewiele zmieni w globalnym bilansie lodu. Jest ich zbyt mało. Co jednak nie znaczy, że nie można robić polityki na medialnych „pogrzebach lodowca”, jak to zdarzyło się zeszłego lata na Islandii. [1] Tymczasem w Norwegii …

Położona na północy Europy Norwegia kojarzy się z pięknymi fiordami oraz sportami zimowymi, gdzie miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać z uroków śniegu i lodowców. Jest ich tutaj pod dostatkiem, gdyż w całej Norwegii naliczono ich aż 2.534 i łącznie zajmują powierzchnię ok. 2.700 km2 [2], czyli nieco mniej niż największy w Polsce powiat białostocki liczący 2.985 km2.

1194.1 2006 10 11 Nigardsbreen mja

Na zdjęciu lodowiec Nigardsbreen. Stan na 10.2006 r. Zdjęcie: Miriam Jackson

Źródło: http://glacier.nve.no/Glacier/viewer/GPP/en/nve/GlacierPictureInfo/2297

Lodowce w Norwegii są regularnie badane, mierzone i analizowane przez Norweską Dyrekcją ds. Spraw Zasobów Wodnych i Energii (NVE). Największy z lodowców – Jostedalsbreen mierzy aż 474 km2, czyli nieco mniej niż powierzchnia całej Warszawy (517 km2).

Tymczasem tegoroczne pomiary mas lodowców prowadzone przez NVE wskazują, że w tym roku w wielu miejscach lodowce nie zmniejszyły się. Pomiary na lodowcu Nigardsbreen wskazują, że od zeszłego roku przybyło na nim 4,5 m śniegu i jeśli śniegu będzie wciąż przybywać, to lodowiec zamiast topnieć, będzie się rozrastał. [3]

1194.2 Badanie na lodowcu

Na zdjęciu: Even Loe podczas pomiaru na lodowcu Nigardsbreen.

Zdjęcie: Sondre Dalaker/NRK. Źródło: https://www.nrk.no/vestland/isbresmeltinga-stoppa-nesten-opp-i-2020-1.15203492

Faktem jest, że w ostatnich 20 latach język lodowca Nigardsbreen cofnął się aż o 600 m, jak i wiele innych lodowców. Wystarczyło to jednak, by zacząć głosić mocno alarmistyczne tezy o całkowitym stopnieniu lodowców. Nic na to nie wskazuje, gdyż po cieplejszym okresie w ostatnich dekadach, najprawdopodobniej będziemy musieli zmierzyć się z dużo chłodniejszą aurą. Badania stanu lodowca Nigardsbreen pokazują, że w 2020 r. urósł on, gdyż miały miejsce obfite opady śniegu. Jak przekazał norweski glacjolog Hallgeir Elvehøy:

„Pomiary wskazują na czterometrowe cofnięcie się lodowca, co jest bardzo słabym wynikiem w porównaniu z poprzednimi latami - mówi i wyjaśnia to zjawisko ogromnymi ilościami opadów zeszłej zimy. Tendencja jest zasadniczo taka sama także w innych częściach kraju. Nie otrzymaliśmy jeszcze wszystkich pomiarów, ale ogólny obraz sytuacji jest taki, że wiele lodowców zmniejszyło się w tym roku stosunkowo niewiele.” [3]

1194.3 2015 06 17 Nigardsbreen lma

Na zdjęciu lodowiec Nigardsbreen. Stan na 06.2015 r. Zdjęcie: Liss M. Andreassen

Źródło: http://glacier.nve.no/Glacier/viewer/GPP/en/nve/GlacierPictureInfo/2297

Jeden rok słabego topnienia lodowców w Norwegii nie przesądza oczywiście o zmianie tendencji, ale też pokazuje, że lodowiec wcale nie musi zniknąć, gdyż coroczne obfite opady śniegu mogą sprawić, że zacznie on rosnąć. Skrajne upolitycznienie współczesnej nauki i podporządkowanie jej przemysłowi globalnego ocieplenia sprawiły, że normalne zjawiska pogodowe są interpretowane w duchu alarmizmu klimatycznego i w taki sposób są prezentowane w światowych mediach. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak alarmiści klimatyczni wybrną z nadchodzącego w najbliższych latach ochłodzenia się średnich temperatur i dlaczego w ramach globalnego ocieplenia będzie tak zimno.

Zima nadchodzi i żadne globalne ocieplenie jej w tym nie przeszkodzi.

Tłumaczenie, opracowanie i komentarz

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] O tym medialnym wydarzeniu funeralnym pisaliśmy tutaj: http://stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2781-na-islandii-odby%C5%82-si%C4%99-pogrzeb-lodowca,-czyli-o-histerii-klimatycznej-ci%C4%85g-dalszy.html - publ. z dn. 19.08.2019 r.

[2] Dane podajemy za Norweską Dyrekcją ds. Spraw Zasobów Wodnych i Energii. Jej doskonale prowadzony serwis poświęcony m.in. lodowcom dostępny jest tutaj:  https://www.nve.no/hydrology/glaciers/

[3] https://www.nrk.no/vestland/isbresmeltinga-stoppa-nesten-opp-i-2020-1.15203492 - publ. z dn. 18.10.2020 r.

Wszystkim naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy. Portal utrzymuje się wyłącznie z prywatnych datków i nie korzystamy z żadnych publicznych pieniędzy. Takie finansowanie gwarantuje nam pełną niezależność a Czytelnikom publikacje, których nie znajdziecie nigdzie indziej.