Opublikowano: 10 styczeń 2017
Francja: Kraj objęła fala mrozu, ale na wiatraki zawsze można liczyć … Udział prądu z nowych OZE na poziomie 1,8%!

Francuska Fédération Environnement Durable informuje - fala zimna dotarła do Francji 6 stycznia 2017 r. ok. 8 rano. W tym czasie zaopatrzenie kraju w energię elektryczną zapewniły w 74% elektrownie atomowe i zapory wodne. Natomiast udział nowych odnawialnych źródeł energii, jak np. farmy wiatrowe, wyniósł jedynie 1,8% [1].

Ponadto Francja była zmuszona sprowadzić 9% zużywanej elektryczności z zagranicy, zamiast wyeksportować od 10% do 15% prądu, tak jak to miało miejsce przed uruchomieniem programów „transformacji energetycznej”.
6 30 577 0Oficjalne dane RTE, francuskiego administratora sieci przesyłu energii elektrycznej, dowodzą do jakiego stopnia sektor energetyki wiatrowej, rozwijany od wielu lat z wielką pompą medialną i subwencjami, jest błędem strategicznym. Francuzi potrzebują stabilnej i taniej elektryczności.

Miliony gospodarstw domowych już obecnie znajdują się w trudnej sytuacji, jeśli idzie o zaopatrzenie w energię, a nawet brakuje im środków, by się ogrzać. Rozgłośnia France Info nadała właśnie wypowiedź mieszkanki wschodu kraju, gdzie temperatura spadła do -9°C. Słuchaczka opisała trudności, z którymi musi się borykać. Przypominają one problemy, których doświadczali nasi rodzice, kiedy Francja znajdowała się pod okupacją niemiecką.

Udział różnych sektorów produkcji energii elektrycznej 6 stycznia 2017

6 30 577 1Eolien = energetyka wiatrowa ; Solaire = energetyka słoneczna
Źródło: http://www.rte-france.com/fr/eco2mix/eco2mix-mix-energetique

Głównym architektem francuskiej „transformacji energetycznej” jest minister środowiska Ségolène Royal [2]. Na poniższym rysunku satyrycznym Royal mówi:

Rolnicy, nie martwcie się, ja „energicznie” zajmuję się Waszych środowiskiem ekologicznym.

6 30 577 2Źródło: http://environnementdurable.net/

Tłumaczenie i opracowanie redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] Communique de presse de la Fédération Environnement Durable, Paryż, 6 stycznia 2017 r. (email do redakcji).

[2] O działalności minister Royal pisaliśmy już wielokrotnie – zob. np. http://www.stopwiatrakom.eu/wiadomo%C5%9Bci-zagraniczne/1993-francja-stawianie-wiatrak%C3%B3w-priorytetem-ministra-%C5%9Brodowiska.html