Stop wiatrakom
Aktualności
Prezentacja profesora Rufina Makarewicza o tym, jak w prosty sposób obliczyć hałas turbin wiatrowych


^Do góry
W dniu 17 października 2014 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się dwa wykłady dotyczące Hałasu Turbin Wiatrowych zorganizowane przez Instytut Akustyki: dla niefachowców: jak obliczyć poziom hałasu turbin wiatrowych za pomocą kalkulatora? (prof. Rufin Makarewicz) oraz dla fachowców: najnowsze wyniki badań prowadzonych w Polsce i na świecie (prof. Anna Preis, dr Honorata Hafke-Dys).
Dzięki uprzejmości prof. Rufina Makarewicza z Instytutu Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, publikujemy omówioną na wspomnianym powyżej wykładzie prezentację pt. „Jak obliczyć hałas turbin wiatrowych za pomocą kalkulatora?” wraz z kalkulatorem sporządzonym w programie MS Excel do dokonywania samodzielnych obliczeń. Za zgodę na publikację tej prezentacji – serdecznie dziękujemy.
Należy wskazać, że dopuszczalne poziomy hałasu regulowane są przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r. poz. 112). Rozporządzenie te reguluje poziomy hałasu pochodzącego z różnych obiektów lub działalności, tj. hałas drogowy, kolejowy, samolotowy i inne. Zamieszczamy także aktualny tekst rozporządzenia dla ułatwienia czytania prezentacji. Mimo, że rozporządzenie to nie wymienia wprost turbin wiatrowych pośród źródeł hałasu i w dalszym ciągu brakuje w Polsce przepisów regulujących kwestię symulacji i pomiaru hałasu emitowanego przez owe specyficzne urządzenia, to należy jednak stosować przepisy zawarte w w/w rozporządzeniu. Analizy akustyczne zawarte w raportach oddziaływania na środowisko przeprowadza się w oparciu o normę PN-ISO 9613-2-2000, która jednakże została opracowana została dla źródeł dźwięku na niskich wysokościach (ok. 4 m).
W oparciu o normę ISO, dla hałasu emitowanego przez elektrownie wiatrowe, jako kryterium należy przyjąć poziom równoważny hałasu LAeqN dla najmniej korzystnej godziny nocy. Obliczenia prof. R.Makarewicza opierają się na dosłownym i rygorystycznym rozumieniu pojęcia „najniekorzystniejszej godziny”, tj.:
mniej rygorystyczny dla zabudowy zagrodowej oraz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wynoszący 45 dB.
Obsługa załączonego kalkulatora jest prosta. Należy bowiem wpisać w zaznaczone na żółto miejsca tylko 3 dane:
Wzór może służyć do obliczeń dla jednej i więcej turbin wiatrowych. W tym celu należy dopisać lub usunąć wiersze w tabelce. Wynik (poziom natężenia hałasu – LAegT) pojawi się w prawym dolnym rogu tabeli.
Kalkulator: Pobierz tutaj