Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
Historyczne dane pogodowe pokazują, że tegoroczna zima w Europie może być długa i mroźna. Po kilku łagodnych i mało śnieżnych zimach pod rząd wiele osób mogło uwierzyć, że tak już zostanie na zawsze i że wszystko to „wina” dwutlenku węgla, który emitowany jest w nadmiarze do atmosfery. Wygląda na to, że tym razem mogą się mocno rozczarować. Całe szczęście ziemski klimat nie zależy od kaprysów rządzących, a już na pewno nie zależy od Komisji Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem upodobań klimatycznych Fransa Timmermansa.
Najnowsze prognozy na zimę 2020/21 w Europie pokazują, że możemy mieć całkiem mroźną zimę. [1], [2] Za taką prognozą przemawia to, że na Pacyfiku dominuje w tej chwili chłodny prąd „La Nina”, który może sprawić, że Święta Bożego Narodzenia w Europie będą śnieżne. Poniżej wykresy, które przedstawiają historyczne dane pogodowe w okresie sześciu lat, kiedy dominowała „La Nina”.
Wykresy przedstawiają odchylenia średnich temperatur (po lewej) i opadów (po prawej) w Europie podczas trwania zjawiska La Nina na Pacyfiku w latach 1981-2010.
Źródło: https://notrickszone.com/2020/10/16/low-solar-activity-points-to-colder-than-normal-2020-21-european-winter/
Niezależnie od zjawisk pogodowych na Pacyfiku ważnym czynnikiem determinującym pogodę w Europie jest aktywność słoneczna. Istnieje duża korelacja pomiędzy mroźnymi zimami w Europie a okresami niskiej aktywności Słońca. Poniższy wykres przedstawia anomalie temperaturowe w miesiącach (grudzień – luty) w okresach niskiej aktywności słonecznej.
Źródło: https://notrickszone.com/2020/10/16/low-solar-activity-points-to-colder-than-normal-2020-21-european-winter/
Biorąc pod uwagę, że 24 cykl słoneczny był najsłabszy wśród ostatnich cykli po 1948 r., to sytuacja pogodowa zimą może wyglądać tak, jak i na poniższym wykresie.
Źródło: https://notrickszone.com/2020/10/16/low-solar-activity-points-to-colder-than-normal-2020-21-european-winter/
Tegoroczny październik na północnej półkuli już obfituje w typowe zimowe zjawiska. I tak zupełnie niespodziewanie o tej porze roku w dniu 26 października br. w obserwatorium astronomicznym na Hawajach na górze Mauna Kea spadł śnieg. To bardzo rzadki widok na tej tropikalnej wyspie, a już szczególnie o tej porze roku.
Źródło: Twitter.com
Zima nadchodzi i żadne globalne ocieplenie jej w tym nie przeszkodzi.
Tłumaczenie, opracowanie i komentarz
Redakcja stopwiatrakom.eu
Przypisy:
[1] https://www.wetter.de/cms/winter-2020-2021-wie-stehen-die-chancen-auf-weisse-weihnachten-4613137.html - publ. w dn. 26.10.2020 r.
[2] https://notrickszone.com/2020/10/16/low-solar-activity-points-to-colder-than-normal-2020-21-european-winter/ - publ. w dn. 16.10.2020 r.
Wszystkim naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy. Portal utrzymuje się wyłącznie z prywatnych datków i nie korzystamy z żadnych publicznych pieniędzy. Takie finansowanie gwarantuje nam pełną niezależność a Czytelnikom publikacje, których nie znajdziecie nigdzie indziej.