Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
Badania chińskich uczonych wskazują na hamujący wpływ farm wiatrowych na wzrost roślinności. Pola uprawne, znajdujące się w pobliżu funkcjonujących farm wiatrowych, narażone są na ich niekorzystny wpływ, w tym również na lokalny klimat. W konsekwencji prowadzi to nieuchronnie do zmniejszenie wydajności upraw. Obserwacje, prowadzące do powyższych wniosków, przeprowadzone były w rejonie Bashang, w północnych Chinach (The Observed Impacts of Wind Farms on Local Vegetation Growth in Northern China - Bijian Tang, Donghai Wu, Xiang Zhao, Tao Zhou, Wenqian Zhao, Hong Wei - Remote Sens. 2017, 9, 332).
Już kilka lat temu badacze, głównie amerykańscy, stwierdzili, że farmy wiatrowe powodują zmiany klimatu na poziomie lokalnym. Ruch powietrza, wymuszany przez obracające się łopaty turbin, w tym ruch turbulencyjny, wpływają w znacznym stopniu na zmiany temperatury, również i gruntu oraz są odpowiedzialne za zmniejszenie opadów na danym terenie.
Te niekorzystne dla upraw zjawiska są spowodowane głównie zmianami przepływu strumienia ciepła, wody i dwutlenku węgla.
W konsekwencji, zmiany temperatury oraz zmniejszenie wilgotności gleby powodują naruszenie równowagi w naturalnych ekosystemach prowadząc do ich zubożenia mającego wpływ na wegetację roślin.
Jak widać, produkcja energii elektrycznej z wiatru nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym rozwojem, bo ingeruje w lokalny klimat co z kolei prowadzi do naruszenia naturalnych ekosystemów.
fot. thumbs.dreamstime.com
Barbara Lebiedowska
Źródło:
http://en.friends-against-wind.org/realities/impacts-of-wind-turbines-on-local-vegetation-growth