^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci lokalneWejście w życie ustawy odległościowej (16 lipca 2016 r.) nie załatwiło wszystkich problemów związanych z ekspansją elektrowni wiatrowych w Polsce. Spora grupa inwestorów dosłownie w ostatniej chwili składała wnioski o pozwolenie na budowę, nawet jeśli nie mieli oni kompletu dokumentów.

Taka sytuacja zdarzyła się też i mieszkańcom powiatu siemiatyckiego, gdzie inwestor planujący budowę „Farmy wiatrowej Drohiczyn” dosłownie dwa dni przed wejściem w życie nowych przepisów złożył wniosek w Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach. Mieszkańcy gminy Drohiczyn zebrali podpisy od osób protestujących przeciwko budowie farmy wiatrowej, jednak wiemy, że w postępowaniu budowlanym ich głos, ani głos organizacji społecznych nie będzie brany pod uwagę. Dlatego mieszkańcy wsi otaczających planowaną farmę zwrócili się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela (posła ziemi podlaskiej) z wnioskiem o interwencję.

Zwracamy uwagę na tą sytuację, gdyż wielu osobom może się wydawać, że temat wiatraków zniknął. Niestety nie jest to prawda. Duża grupa inwestorów posiada już wszystkie pozwolenia na realizację swoich inwestycji i tylko czeka na pierwszą aukcję dedykowaną elektrowniom wiatrowym. Ustawa odległościowa nie obejmie tych inwestycji. Dlatego tak ważną sprawą jest w tej chwili zmiana przepisów dotyczących m.in. pomiaru hałasu pochodzącego od elektrowni wiatrowych. Pisaliśmy o tym w tekście opublikowanym w dniu 12 września 2016 r. http://www.stopwiatrakom.eu/aktualnosci/1987-ustawa-odleg%C5%82o%C5%9Bciowa-i-%E2%80%A6-co-dalej-dlaczego-niezb%C4%99dne-s%C4%85-dalsze-zmiany-w-przepisach-zwi%C4%85zanych-z-planowaniem-i-funkcjonowaniem-elektrowni-wiatrowych.html

W tej chwili najwięcej do zrobienia ma Ministerstwo Środowiska, które z niezrozumiałych dla nas powodów nie dokonuje zmian w rozporządzeniu w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Niedługo opublikujemy nasze propozycje zmian w tym zakresie.

A za mieszkańców gminy Drohiczyn trzymamy kciuki. Wasz protest jest słuszny. Sadźmy lasy, nie budujmy wiatraków.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/siemiatycze/a/drohiczyn-protest-mieszkancow-nie-chca-wiatrakow-tuz-obok-domow,10623193/

http://podlasie24.pl/drohiczyn/region/poselska-interwencja-w-sprawie-wiatrakow-1df78.html