Skip to main content
Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 30 kwiecień 2015

Prezentujemy francuski reportaż telewizyjny z września 2014 r. (z polskimi napisami!), który stawia pytanie o sens i koszty - ekonomiczne, społeczne, moralne i ekologiczne - rozbudowy farm wiatrowych, i generalnie przemysłowych OZE, w tym kraju.

Obecnie Francja ma już 5.000 turbin wiatrowych, w reportażu wspomina się, że docelowo proponuje się wybudować aż 25 tysięcy wiatraków. W marcu 2015 r. francuskie ministerstwo środowiska zaproponowało jednak oficjalnie, by w tym kraju powstało w sumie ok. 70 tysięcy megawiatraków. Farmy wiatrowe mają stać przy wszystkich wsiach we Francji.

Autorem reportażu jest Armel Joubert des Ouches, który jest niezależnym dziennikarzem, biografem, autorem filmów dokumentalnych i kompozytorem. Dokument został zrealizowany dla kanału Réinformation TV.

W dokumencie wypowiadają się następujące osoby (w kolejności pojawiania się na ekranie):

  • Jean-Louis Butré, fizyk i były przedsiębiorca, prezes francuskiej Federacji na Rzecz Zrównoważonego Środowiska (Fédération Environnement Durable, do której należy 1068 stowarzyszeń). Butré jest m.in. autorem książki pt. „L’imposture. Pourquoi l’olien est un danger pour la France”, do której wstęp napisał były prezydent Valéry Giscard d’Estaing.
  • Philippe Lebouvier, mieszkaniec wsi Gouvets in Normandii
  • Robert Werner, dziennikarz i pisarz, w przeszłości redaktor naczelny działu Dziedzictwa Francji (Unité Patrimoine) w kanale I Telewizji Francuskiej (TF1), dyrektor Towarzystwa Ochrony Krajobrazów i Estetyki Francji
  • mieszkaniec wsi francuskiej, który chciał pozostać anonimowy
  • Ludovic Granjeon, analityk gospodarki i były przedsiębiorca
  • Daniel Lefèbvre, prezes regionalnego komitetu rybołówstwa w Normandii

Zwracamy uwagę, że – pomimo oczywistych różnic pomiędzy Francją a Polską – pojawianie się branży wiatrakowej na wsi francuskiej zrodziło bardzo podobne negatywne zjawiska, z jakimi mamy do czynienia w Polsce, by wspomnieć tylko o korupcji i praktykach wymuszania zgody i posłuszeństwa lokalnych społeczności przez żądanie wysokich odszkodowań.

Reportaż ten jest więc kolejnym dowodem na to, że negatywne zjawiska towarzyszące rozwojowi energetyki wiatrowej NIE WYNIKAJĄ Z OKOLICZNOŚCI LOKALNYCH -- polskich, australijskich, niemieckich, itd. lista występowania takich „lokalnych problemów i uciążliwości” pokrywa się z listą krajów, które doświadczyły już „dobrodziejstwa” energetyki wiatrowej -- ALE SĄ ONE NIEODŁĄCZNIE ZWIĄZANE Z BUDOWĄ NA TERENACH WIEJSKICH, PRZEZ PODMIOTY PRYWATNE, ROZPROSZONEJ ENERGETYKI PRZEMYSŁOWEJI W POSTACI MEGA-WIATRAKÓW. Po prostu w inny sposób technologii tej nie da się wdrażać na wielką skalę w realiach współczesnej wsi i powszechnego uznania wartości przyrody i naturalnego krajobrazu.

Zachęcamy do obejrzenia filmu!

O sytuacji we Francji już pisaliśmy:

  1. http://stopwiatrakom.eu/194-wiadomo%C5%9Bci-z-zagranicy/1397-francja-czo%C5%82owy-senator-%C5%BC%C4%85da-racjonalnej-debaty-o-wiatrakach.html
  2. http://stopwiatrakom.eu/194-wiadomo%C5%9Bci-z-zagranicy/1394-francja,-niemcy-tak-ma%C5%82o-miejsca-dla-mega-wiatrak%C3%B3w,-%C5%BCe-musz%C4%85-sta%C4%87-obok-dom%C3%B3w-ludzi.html
  3. http://stopwiatrakom.eu/aktualnosci/1369-francja-mieszanka-polityki,-prywatnych-interes%C3%B3w-lokalnych-w%C5%82adz,-ich-rodzin-i-du%C5%BCych-pieni%C4%99dzy-karana-we-francji.html

Dziękujemy Dominicowi z Friends Against Wind za umożliwienie prezentacji tego reportażu także widzom polskim.

Opracował: A. Archus, kwiecień 2015