^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci zagraniczneNa czym polega prowadzenie skutecznej polityki pokazują Chiny, które mimo deklaracji poparcia dla Porozumienia paryskiego i werbalnego zaangażowania się w „zielone” źródła energii, w praktyce budują u siebie nowe elektrownie węglowe i to na masową skalę. Eksportują też swoją technologię energetyczną do innych krajów, zwłaszcza tych z Trzeciego Świata, które wiedzą, że do rozwoju potrzebny jest dostęp do tanich i efektywnych źródeł energii, czyli węgla. Naśladując Niemiecką Energiewende niedługo zostaniemy bez własnych elektrowni i bez kontroli nad energetyką, którą przejmą Niemcy schowani za płaszczykiem Komisji Europejskiej.

Gazeta niemieckiego biznesu Handeblatt skarży się (publikacja z dn. 6.10.2018 r.) [1] [2], że podczas gdy Niemcy kontynuują program odchodzenia od węgla jako podstawowego źródła energii, reszta świata dalej kocha węgiel - szeroko dostępne i niezawodne paliwo kopalne.

Niemiecki entuzjazm wobec idei przejścia na „zieloną energię” nie znajduje wielu naśladowców poza granicami Niemiec. Jak pisze Handesblatt, „Na świecie brak jest oznak wycofywania się z węgla”. Faktycznie w 120 największych koncernach węglowych w fazie planowania lub już budowy znajduje się około 1400 nowych elektrowni węglowych w 59 krajach.”.

power plant 2411932 1280

fot. Pixabay/Domena Publiczna CC0

Cele klimatyczne: Chiny nabrały ekologów

Realizacja tych planów oznaczałaby, że „[łączna] moc zainstalowania [jednostek węglowych] zwiększyłaby się o jedną trzecią w porównaniu do obecnego poziomu.” Czyni to osiągnięcie różnych międzynarodowych zobowiązań w zakresie „celów klimatycznych” (tj. zasadniczo redukcji emisji CO2) nie tyle nierealistycznym, co pozbawionym sensu z punktu widzenia różnych scenariuszy „globalnego ocieplenia”.  Szczególna rola przypada Chinom, które stały się ulubionym krajem „zielonych ekologów”, a nawet przedstawiane są jako model do naśladowania, po tym, jak ogłosiły wstrzymanie budowy elektrowni węglowych u siebie.

Jednak serwis Quartz [3] informuje, że takie twierdzenia są bezpodstawne, ponieważ realizacja rzekomo „wstrzymanych” inwestycji postępuje dalej. Zdjęcia satelitarne z lipca bieżącego roku pokazują, że budowa 75 elektrowni węglowych „dalej postępuje, pomimo decyzji rządowych”.

Quartz pisze:

Z nowych danych rządowych wynika, że każdego roku Chiny zużywają nawet o 17 procent więcej węgla niż podają oficjalnie. Według niektórych wstępnych szacunków, może się to przekładać na niemal miliard ton dwutlenku węgla, uwalnianych do atmosfery każdego roku w ostatnich latach, czyli więcej niż wynoszą łączne emisje z paliw kopalnych w Niemczech.”  

Pokazuje to dobitnie, że wysiłki Niemiec w tym zakresie są bez znaczenia dla sytuacji globalnej. Jedyna korzyść, jaka z nich wynika - komentuje blogger Pierre L. Gossner - może polegać na uwidocznieniu zagrożeń dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego, jakie niesie ze sobą „zielona transformacja”.

Handesblatt informuje wreszcie, że Chiny „eksportują również na ogromną skalę technologie węglowe do innych krajów. Obecnie prowadzą projekty inwestycyjne w 17 krajach, o [łącznej] mocy około 60 gigawatów”.

Jest to wielkość odpowiadająca całkowitemu zapotrzebowaniu Niemiec na energię elektryczną.

Tłumaczenie i opracowanie

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] Flauger, Jürgen (04.10.2018), “Energiepolitik: Deutschland treibt den Ausstieg voran – doch weltweit boomt die Kohle,” Handelsblatt, last modified October 4, 2018, accessed October 8, 2018, https://www.handelsblatt.com/unternehmen/energie/energiepolitik-deutschland-treibt-den-ausstieg-voran-doch-weltweit-boomt-die-kohle/23141178.html

[2] W artykule korzystamy z omówienia, które ukazało się tutaj: Gosselin, Pierre L. (06.10.2018), “German Handelsblatt: Coal Energy Worldwide Is Booming… ‘Phaseout Nowhere Near In Sight,’” NoTricksZone, October 6, 2018, accessed October 8, 2018, http://notrickszone.com/2018/10/06/german-handelsblatt-coal-energy-worldwide-is-boomingphaseout-nowhere-near-in-sight/

[3] Coren, Michael J. and Daniel Wolfe (30.09.2018), “China’s Provinces Are Secretly Building Coal Plants in Defiance of the National Government,” Quartz, September 30, 2018. accessed October 8, 2018, https://qz.com/1404934/chinas-provinces-are-secretly-building-coal-plants-in-defiance-of-the-national-government/