Skip to main content
  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 05 listopad 2015

W polskich raportach środowiskowych spotyka się często twierdzenie, że farmy wiatrowe sprzyjają rozwojowi turystyki na terenach wiejskich (typu agroturystyka), a przynajmniej nie zmniejszają ich atrakcyjności turystycznej. Podobne poglądy wygłaszane są podczas różnych konferencji i „akcji informacyjnych” w Polsce, które dotowane są ze środków publicznych przeznaczonych na cele związane z ochroną środowiska.

W różnych krajach branża wiatrakowa zaangażowała się nawet w tworzenie biznesu turystyki wiatrakowej, który sprowadza się do wycieczek zorganizowanych grup miejskich miłośników wiatraków i OZE.

Dostępne w Niemczech dane statystyczne [1] wskazują jednak, że takie twierdzenia są czystą propagandą. Nie kwestionują ich jednak z reguły urzędnicy państwowi i samorządowi, a wręcz przeciwnie, wspierają takie poglądy przy pomocy „pieniędzy na ekologię”. Jak to zauważył nieżyjący już senator francuski Jean Germain, jedna wieża Eiffla w Paryżu przyciąga turystów, gdyby identyczne wieże można było zobaczyć wszędzie, nikt by z tego powodu do Paryża nie jechał.

Według danych Urzędu Statystycznego niemieckiego kraju związkowego Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz) za lata 2013 i 2014, w wielu gminach, gdzie zrealizowano ostatnio nowe inwestycje wiatrakowe, spadła liczba noclegów udzielanych turystom, niekiedy dramatycznie:

- w gminie związkowej Kirchberg – o 19,9%

- w gminie związkowej Emmelshausen – o 22,2%

- w gminie związkowej Kaisersesch – o 60,7%

W tym samym czasie w sąsiednich gminach, gdzie nie ma farm wiatrowych, liczba noclegów znacznie wzrosła – o 15%.

WIATRAKI MOGĄ ZNISZCZYĆ 46.000 MIEJSC PRACY W REGIONIE SCHWARTZWALDU

Podobnie organizacja turystyczna regionu Schwarzwaldu, Schwarzwald Tourismus GmbHZ, wskazuje na ryzyko gospodarcze, które wiąże się z propozycjami znaczącej rozbudowy energetyki wiatrowej w tym rejonie, a mianowicie przewiduje się:

- spadek liczby noclegów o 25%

- utratę dochodów brutto rzędu 2,1 miliarda euro rocznie

- utratę wpływów z tytułu podatku VAT – 232 miliony euro rocznie

- utratę wpływów do budżetów gmin z tytułu podatków – 45 milionów euro rocznie

- utratę miejsc pracy: 46 tysięcy pełnoetatowych miejsc pracy

Dla porównania w całym kraju związkowym Nadrenia-Palatynat energetyka wiatrowa zatrudnia 3.600 osób na 1200 istniejących farmach wiatrowych (dane niemieckiego min. gospodarki z 2015 r.).

Przypominamy też, że parę dni temu polskie media obwieściły, że energetyka wiatrowa może stworzyć 47 tysięcy miejsc pracy w Polsce w przyszłości, w co trudno jest uwierzyć!

Więcej danych i informacji na temat wpływu farm wiatrowych na branżę turystyczną można znaleźć tutaj:

- raport grupy właścicieli obiektów turystycznych w Szlezwik-Holsztyn (październik 2015) [2]

- artykuł naukowców z Instytutu Geografii Gospodarczej i Kulturowej, Uniwersytet Leibniza w Hanowerze (sierpień 2015) [3]

PRZYPISY

[1] Opracowanie architekt krajobrazu Ulrich Bielefeld – patrz http://www.windwahn.de/index.php/news/allgemein/tourismus-in-sueddeutschland-in-windkraftregionen

[2] „Windindustriegebiete und Tourismus - Auswertung einer Umfrage”, październik 2015 - http://www.windwahn.de/images/stories/PDF/Auswertung_Umfrage.pdf

[3] Tom Broekel i Christoph Alfken, „Gone with the wind? The impact of wind turbines on tourism” - http://www.windwahn.de/index.php/wissen/hintergrundwissen/studie-tourismus-nahe-windindustriezonen

Artykuł ma ukazać się w czasopiśmie „Energy Policy”.