Relacje sąsiadów Wielkich Wiatraków przedstawiono już w dziesiątkach nagrań wideo, które dostępne są także na Internecie. Nie pisaliśmy o nich do tej pory, trudno bowiem rekomendować filmy w języku niemieckim, duńskim, francuskim, czy nawet angielskim czytelnikom stopwiatrakom.eu, bez wyposażenia ich w polskie napisy. Taka praca przekracza jednak jak dotąd nasze bardzo skromne możliwości.

 Mieszkanka prowincji Ontario opowiada o swoim życiu pod wiatrakami Mieszkanka prowincji Ontario opowiada o swoim życiu pod wiatrakami Przedstawiamy kanadyjski film dokumentalny pt. Down Wind (Z wiatrem). Wyświetlany był na kanale telewizyjnym Sun News Network. Tematem są ludzkie i gospodarcze skutki polityki forsowania energetyki wiatrowej przez rząd prowincji Ontario. O sytuacji w tej kanadyjskiej prowincji pisaliśmy już kilkakrotnie. Dokument można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=QvpiOilh7uI

Film pokazuje, jak kanadyjskie marzenie o zielonej energii stało się koszmarem dla mieszkańców wsi zmuszonych żyć pomiędzy turbinami o wysokości 50 pięter. Słyszymy bezpośrednie relacje osób doświadczających tajemniczych problemów zdrowotnych, bezsenności, depresji czy nawet myśli samobójczych. Ich życie zostało wywrócone do góry nogami przez ciągły hałas i wibracje wydawane przez ogromne turbiny.

Dokument ujawnia także oszałamiające koszty tych farm wiatrowych dla podatnika i potężne dotacje idące do kieszeni wielkich korporacji wiatrakowych.

Obszerną recenzję zamieścił kanadyjski dziennik Toronto Sun (patrz: http://www.torontosun.com/2014/05/31/sun-news-network-documentary-down-wind-exposes-the-wynne-mcguinty-green-energy-disaster 

W najbliższym czasie postaramy się przygotować i opublikować polską transkrypcję ścieżki dźwiękowej. Postaramy się uzyskać też zgodę producenta na realizację wersji filmu z polskimi napisami.
Dziękujemy amerykańskiemu portalowi windaction.org za wskazanie tego filmu!
Opracowanie: A. Archus, luty 2015