^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal barbara ebiedowskaW dniu 8 sierpnia br. w Ministerstwie Energii odbyła się debata na temat proponowanych przez Ministra Energii zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. 2016, poz. 961).

Spotkanie to, które odbyło się w przyjaznej atmosferze, prowadzone było przez Dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej Andrzeja Kazimierskiego. Stronę społeczną zaszczycił nie tylko wiceminister Andrzej Piotrowski, który firmował rozesłane w ubiegły piątek zaproszenie do wszystkich...

Czytaj więcej: Lebiedowska: Czy "stare" powróci? Słów kilka po debacie w Ministerstwie Energii. 

portal barbara ebiedowskaZaproponowane przez Ministerstwo Energii zmiany w ustawie wiatrakowej mogą spowodować, że powrócimy do sytuacji braku minimalnej odległości pomiędzy wiatrakiem a zabudową mieszkaniową (10 x H). Byłoby znów, jak za czasów PO-PSL. Wiatraki wszędzie, pod domem, w środku wsi, obok „sławojki”, na pastwisku”  czy w lesie.

W zaproponowanej zmianie ustawy, w art.5 ust.1 wprowadzono, pewien drobiazg, polegającą na podmienieniu spójnika „a” spójnikiem „albo”. Niby nic, a jednak tak...

Czytaj więcej: Kto „majstruje” przy ustawie wiatrakowej? PiS „zrobiony w bambuko” przez lobby wiatrowe

portal barbara ebiedowskaPan Poseł Marek Opioła (PIS), zaniepokojony brakiem unormowań prawnych w zakresie ochrony przed hałasem generowanym przez turbiny wiatrowe, złożył zapytanie w formie interpelacji poselskiej do Ministra Środowiska.

To bardzo dobrze, że są posłowie, którzy rozumieją, że „ustawa odległościowa” ze swoim zapisem o minimalnej odległości wiatraków od siedzib ludzkich na poziomie 10xH, nie załatwia wszystkich problemów, związanych z lokalizacją wiatraków.

Interpelacja nr 12766 do ministra...

Czytaj więcej: Lebiedowska: Kto nadal rządzi wiatrakami w Ministerstwie Środowiska?

logo stop wiatrakom miniW dniu 22  kwietnia b.r. w Warszawie odbyła się Konferencja zorganizowana przez Fundację Łyński Kamień oraz organizacje społeczne poświęcona inwestycjom uciążliwym dla środowiska. Barbara Lebiedowska omówiła prezentację pt.: „Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych początkiem dalszych zmian w przepisach”. Poniżej przedstawimy materiał z tego wystąpienia.

 Co dalej z przepisami dotyczącymi elektrowni wiatrowych?

Barbara Lebiedowska przedstawiła szczególnie ważną dla...

Czytaj więcej: Warszawa: Wnioski z konferencji „Strona społeczna wobec inwestycji szkodzących środowisku” – ciąg...

 

portal barbara ebiedowskaW październiku 2016r ukazał się raport zatytułowany „Wind Turbine Noise and Human Health:A Four-Decade History of Evidence that Wind Turbines Pose Risks” - autorzy: Jerry L. Punch i Richard R. James) - (Hałas turbiny wiatrowej i zdrowie: historia czterech dekad dowodów na to, że turbina wiatrowa stwarza zagrożenie)

https://docs.wind-watch.org/Punch-James-Wind-Turbine-Noise-16-10-21.pdf

Jest to niezwykle interesujący dokument, oparty na 180 źródłowych pozycjach...

Czytaj więcej: Naukowe dowody obalają wiatrakowe mity

 

portal barbara ebiedowskaBadania chińskich uczonych wskazują na hamujący wpływ farm wiatrowych na wzrost roślinności. Pola uprawne, znajdujące się w pobliżu funkcjonujących farm wiatrowych, narażone są na ich niekorzystny wpływ, w tym również na lokalny klimat. W konsekwencji prowadzi to nieuchronnie do zmniejszenie wydajności upraw. Obserwacje, prowadzące do powyższych wniosków, przeprowadzone były w rejonie Bashang, w północnych Chinach (The Observed Impacts of Wind Farms on Local Vegetation Growth in...

Czytaj więcej: Farmy wiatrowe niszczą naturalne ekosystemy

portal barbara ebiedowskaMówiąc o wiatrakach zwykle mówi się o ich „zbawiennym” wpływie na ograniczenie emisji CO2. Tymczasem wiatraki odgrywają również znaczną, negatywną rolę w emisji tego gazu do atmosfery.

Aby to lepiej zrozumieć, Jean-Luis Butré, autor książki Éolien, une catastrophe silencieuse, wyjaśnia ten problem na przykładzie miksu energetycznego francuskiego, w którym 77% – to energia jądrowa i 11% to biała energia, czyli 88% to produkcja energii w technologiach bezemisyjnych, bez jakichkolwiek...

Czytaj więcej: Wiatrak maszynką do produkcji CO2

portal barbara ebiedowska„Rząd PiS dobija farmy wiatrowe”, to tytuł artykułu Ireneusza Sudaka w Gazecie Wyborczej. [1]  Treść artykułu to wyraźna manipulacja informacjami a to w tym przypadku w nadziei, że „głupi Polak wszystko kupi”. A Polak już nie jest taki głupi i wszystkiego co GW serwuje nie kupuje.

 „Czuję się oszukany przez własne państwo - mówi Paweł Guziński, drobny inwestor, który zbudował farmę wiatrową”.

Warto byłoby się zastanowić w tym miejscu, które Państwo oszukało p.Pawła Guzińskiego...

Czytaj więcej: Kto kogo oszukał? Dziennikarskie manipulacje

portal barbara ebiedowskaOdpowiadając w skrócie na postawione w tytule pytanie należałoby stwierdzić, że wyłącznie po to aby: podnieść cenę energii elektrycznej, „udekorować” kraj tysiącami turbin i tysiącami wież oraz dodatkowymi tysiącami kilometrów linii wysokiego napięcia, a także aby niszczyć mieszkańców wsi.

Próżno szukać innych powodów, bo w przypadku Francji trudno jest mówić o konieczności transformacji energetycznej w kierunku bezemisyjnej.

Francja, jak dotąd, ma nadmiar energii. W roku 2013 wyeksportowała...

Czytaj więcej: Po co Francji tyle wiatraków? Bez nich ma energii w nadmiarze!

portal barbara ebiedowskaKażdy, kto podróżuje przez Francję pociągiem lub samochodem zauważa, że w ostatnich latach „wyrosły” tam, niczym grzyby po deszczu, liczne turbiny wiatrowe.

Jest ich już ponad 6.500, a ma ich powstać w najbliższych latach 20.000, czyli trzy razy więcej niż obecnie.

Tak rozpoczyna się najnowsza książka J.L.Butré p.t. Eolien, une catastrophe silencieuse. Jest to dzieło traktujące o kosztach, wydajności, szkodliwym oddziaływania turbin wiatrowych oraz kanibalizmie w krajobrazie...

Czytaj więcej: Cicha katastrofa z wiatrakami w tle

portal barbara ebiedowskaO czarnej serii katastrof wiatrakowych w Niemczech, i nie tylko tam, można przeczytać na stronie:

http://fr.friends-against-wind.org/accidents/serie-noire-pour-les-eoliennes

Niemcy mają 27 270 wiatraków na lądzie. W roku 2016 wybudowano tam 1624 nowych elektrowni, a 336 starych modeli zdemontowano. Niestety, stosowane w wiatrakach technologie, nie zabezpieczają przed ich katastrofami, które mogą zagrażać ludziom.

W ciągu niecałego miesiąca (11 grudnia 2016 r. - 3 stycznia 2017 r.), cztery...

Czytaj więcej: Elektrownie wiatrowe „na bakier” z hamulcami - do łóżka w kasku na głowie

portal barbara ebiedowskaW raporcie, opracowanym przez prof. A. Strupczewskiego, zatytułowanym „Analiza i ocena kosztów energii elektrycznej z różnych źródeł energii w Polsce” (Raport NCBJ SJ Nr: B-27/2015), na str.104 można przeczytać podsumowujące trzy zdania, które są odpowiedzią na postawione w tytule pytanie.

Z punktu widzenia kosztu dostarczenia energii elektrycznej na szyny zbiorcze systemu energetycznego najmniejsze koszty zapewniają elektrownie jądrowe i węglowe, natomiast OZE są w warunkach polskich dużo...

Czytaj więcej: Czy warto inwestować w energetykę wiatrową w Polsce?

lebiedowska infografikaŻadne zabytkowe budowle, żadne pomniki dziedzictwa narodowego a nawet pomniki światowego dziedzictwa UNESCO, ani żadne historyczne cuda architektury nie są w stanie obronić się przed inwazją i pazernością lobby wiatrakowego. Destrukcyjna działalność lobby wiatrowego jest dzielnie wspierana i „błogosławiona” przez obecną władzę we Francji ( i nie tylko we Francji). Jedyną wartością nadrzędną takich działań stała się wyłącznie „kasa” dla branży wiatrowej – inne względy są dla nich bez znaczenia...

Czytaj więcej: Wandalowie znowu pustosza Galię

portal barbara ebiedowska

Na stronie EPAW http://epaw.org/echoes.php?lang=fr&article=n598 można znaleźć informacje na temat ukrywania przez rząd Irlandii niezwykle ważnych informacji na temat oddziaływania akustycznego farm wiatrowych oraz możliwości dalszego rozwoju energetyki wiatrowej w tym kraju. Zawarto je w dokumencie: „Report on Wind Turbine Noise Modelling”.

Dokument ten, opracowany w maju 2015 r. w formie raportu z przeprowadzonych prac badawczych, był skrzętnie chroniony przed opinią publiczną...

Czytaj więcej: Przekrętów wiatrakowych ciąg dalszy, czyli co kryją biurka rządzących?

lebiedowska infografikaPo raz kolejny, zawiatraczona Południowa Australia pogrążyła się w ciemnościach, a to za sprawą bezwietrznej pogody. "Południowa Australia ma najbardziej zawodny system elektroenergetyczny, a elektryczność jest w niej najdroższa, ponieważ zamknęła ona dużą część swych elektrowni systemowych i polega na elektrowniach wiatrowych, które dostarczają 40% energii elektrycznej.

Wskutek wysokich cen i zawodności dostaw energii elektrycznej Południowa Australia utraciła wiele miejsc pracy, a...

Czytaj więcej: Europo, obudź się...z wiatrakowego snu

lebiedowska infografikaNa stronie PSEW ukazał się artykuł p.t. „Prawda o raportach NIK ws. wiatraków” „Polskie Stowarzyszenie Energetyki wiatrowej zweryfikowało raporty Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące energetyki wiatrowej ….....” http://psew.pl/2017/01/26/prawda-o-raportach-nik-ws-wiatrakow/

Próba weryfikacji raportów NIK-u, dokonana przez PSEW, świadczyć jedynie może o nieprzepartej chęci kontynuacji wcześniejszych działań tego stowarzyszenia, rozzuchwalonego w minionych latach przez koalicję PO-PSL, a także...

Czytaj więcej: Prawda kole w aureolę... 

lebiedowska infografikaJak ważna jest poprawnie wykonana analiza oddziaływania transgranicznego, przekonali się boleśnie „na własnej skórze” mieszkańcy miejscowości Halluin we Francji. Miejscowość ta znajduje się w pobliżu granicy z Belgią.

W bezpośredniej odległości od granicy z Francją, Belgowie wybudowali farmę wiatrową, składającą się z dwóch turbin wiatrowych o mocy 2,3 MW. Lokalizacja farmy wydawała się Belgom zapewne właściwa, bo znalazła się w strefie przemysłowej miejscowości Menen.

Farma powstała w...

Czytaj więcej: Transgraniczność w raportach ooś

lebiedowska infografikaJak skutecznie walczyć ze smogiem? Wystarczy sięgnąć do pomysłów poprzedniej ekipy rządzącej w kwestii ochrony środowiska. Ponieważ normy hałasu na terenach chronionych akustycznie były systematycznie przekraczane, poprzednia ekipa rządząca, w osobie Ministra Środowiska p. Marcina Korolca postanowiła z tym definitywnie skończyć.

I o dziwo, udało się to uczynić, i to w sposób całkowicie bezkosztowy! Cóż takiego wymyślono? Można by powiedzieć, że było to genialne, epokowe odkrycie, które z...

Czytaj więcej: Jak skutecznie walczyć ze smogiem? Jest pomysł - sukces zapewniony...

portal barbara ebiedowskaPrzewrócone wiatraki, odłamane śmigła – aż cztery takie wypadki zdarzyły się w ostatnich tygodniach na farmach wiatrowych w Niemczech. Coraz głośniejsza robi się dyskusja, na ile bezpieczne są turbiny wiatrowe?

Powyższe informacje pochodzą ze strony: http://www.dw.com/

Całość artykułu Elżbiety Stasik p.t. Niemcy: zagadkowe awarie na farmach wiatrowych:

http://www.dw.com/pl/niemcy-zagadkowe-awarie-na-farmach-wiatrowych/a-37023928

008.1 wiatrak

Wieża turbiny złamana jak zapałka, farma wiatrowa w...

Czytaj więcej: Wiatraki połamane jak zapałki. Zagadkowe awarie

lebiedowska infografikaW dniu 16 grudnia 2016 r. w miejscowości Gram (południowa Dania) miał miejsce wykład na temat: Hałas niskoczęstotliwościowy a zdrowie (Low Frequency Noise and Health). Był to wykład uznanej w świecie portugalskiej badaczki prof. Mariany Alves-Pereira, która od wielu lat zaangażowana jest w badania nad wpływem infradźwięków i hałasu niskoczęstotliwościowego (ILFN) na organizm człowieka w środowisku pracy oraz w środowisku zamieszkania.

Wykład ten polecam wszystkim zainteresowanym, w...

Czytaj więcej: Nie z nami te numery, czyli lektura obowiązkowa dla Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi