W przeprowadzonym w niedzielę w Szwajcarii referendum ponad 92 % głosujących opowiedziało się przeciwko propozycji radykalnej reformy podatkowej, zastępującej podatek VAT nowym podatkiem od nieodnawialnych źródeł energii jak ropa, gaz i węgiel.

Podjęta przez parlamentarną Zieloną Partię Liberalną (GLP) inicjatywa „Podatek od energii zamiast podatku VAT” dała wynik słabszy niż wszystkie z wyjątkiem jednego głosowania w długiej historii szwajcarskich referendów. Przewodniczący GLP Martin Baeumle uznał swą porażkę, mówiąc o „wielkim rozczarowaniu”.

Zieloni reklamowali swą propozycję jako „królewską drogę ku energetycznej zmianie”, natomiast rząd i koła gospodarcze ostrzegały przed spadkiem wpływów podatkowych i dramatycznym podwyższeniem cen energii.

Jak widać Szwajcarzy, kierując się zdrowym rozsądkiem, trafnie ocenili pseudoekologiczną propagandę. Wiadomo przecież, że dalsze opodatkowanie konwencjonalnych surowców energetycznych będzie miało proste skutki: kolejne podwyżki cen energii elektrycznej i upadek przemysłu w Europie.

http://www.cire.pl/item,107576,1,0,0,0,0,0,szwajcaria-w-referendum-odrzucono-proekologiczna-reforme-podatkowa.html