Urząd Ochrony Środowiska, Zdrowia i Konsumentów kraju związkowego Brandenburgia podał właśnie, że znany ornitolog Martin Flade utracił stanowisko dyrektora Rezerwatu Biosfery UNESCO Schorfheide-Chorin z dniem 1.01.2016 r. Rezerwat Schorfheide-Chorin został utworzony w 1990 r. i zajmuje obszar 130 tysięcy hektarów. Jest to jednej z największych obszarów ochrony przyrody w Niemczech.

Według gazety „Märkische Oder Zeitung" (MOZ), Rada Zarządzająca Rezerwatu zarzuciła Flade brak zachowania „właściwej równowagi między ochroną przyrody a użytkowaniem gospodarczym” na tym obszarze. Bezpośrednią przyczyną był konflikt wokół rozbudowy przemysłowej farmy mlecznej na terenie rezerwatu biosfery [1].

Natomiast Stowarzyszenie Przyjaciół Niemiecko-Polskiego Europejskiego Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry (Verein der Freunde des Deutsch-Polnischen Europa-Nationalparks Unteres Odertal e.V.) [2] określiło zdymisjonowanie Flade jako kolejny dowód na bankructwo państwowej ochrony przyrody w Brandenburgii [1].

Dr Martin Flade, ornitolog o renomie międzynarodowej, opublikował niedawno artykuł pt. „Od Energiewende do katastrofy w dziedzinie zróżnicowania biologicznego: O stanie ochrony ptaków w Niemczech” (Von der Energiewende zum Biodiversitätsdesaster – zur Lage des Vogelschutzes in Deutschland) [3]. W tym artykule przedstawił dane naukowe wskazujące na katastrofalne skutki rozbudowy turbin wiatrowych dla dużych ptaków. Według dr Flade, inną przyczyną gwałtownego spadku populacji awifauny jest „transformacja energetyczna” w rolnictwie oraz intensywna gospodarka leśna.

Za to opracowanie dr Flade otrzymał Nagrodę Löhrla Niemieckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego.

Dr Flade znajdował się już od dłuższego czasu na „liście do odstrzału” koalicji SPD-Zieloni, która rządzi w Brandenburgii. Dymisji Flade domagało się także lobby użytkowników i właścicieli terenów rolnych o nazwie „Forum dla Natury Brandenburgii”.

Portal windwahn.de komentuje, że Niemcy są dzisiaj „bananową republiką”, gdzie nie toleruje się krytyków reżimu i nie ma miejsca dla niezależnie myślących elit.

Redakcja

PRZYPISY

[1] http://www.rbb-online.de/panorama/beitrag/2015/12/wechsel-auf-dem-chefsessel-im-biosphaerenreservat-schorfheide-chorin.html (16.12.2015)

[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Narodowy_Doliny_Dolnej_Odry

[3] http://www.umwelt-watchblog.de/skandal-renommierter-naturschuetzer-muss-seinen-stuhl-raeumen/ (19.12.2015)