^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal sladem wiatrakow„Pas assez d’éoliennes pour faire tourner vos ventilateurs” („Zbyt mało wiatraków, aby zasilić wasze  domowe wentylatory”), to tytuł artykułu autorstwa Ludovic'a Delory [1], który ukazał się 30 czerwca b.r. w czasopiśmie Contrepoints. [2] Francję nękają upały, ale to nie wiatraki ani fotowoltaika, które pomogą rozwiązać problem nadmiaru ciepła... Wyjaśnienie tego problemu znajduje się na wykresie, zamieszczonym poniżej.

We Francji panują upały. W poszukiwaniu cienia i chłodu, lodu i wody Francuzi chronią się gdzie się tylko da i złorzeczą na pogodę.

Na ratunek przychodzi im energia elektryczna. Niewidoczna i cenna, zasila wentylatory, lodówki, systemy chłodzenia i klimatyzacji. W najgorętszych godzinach dnia, prawie 58 000 MW jest potrzebne, aby zaspokoić zapotrzebowanie Francuzów. Dzięki energii atomowej cel ten, na szczęście, zostaje osiągnięty.

042.1 Tabela1

042.1 Tabela2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: éCO2mix

Na powyższym wykresie pokazano konsumpcję energii elektrycznej we Francji o godzinie 12.45, w czwartek, w dniu 26 lipca br. Elektrownie atomowe wyprodukowały wówczas 68%, fotowoltaika dała 9% a  wiatraki zaledwie 1%.

Dotyczy to jednak tylko energii elektrycznej, niewielkiej części energii zużywanej we Francji, w Europie  i na świecie.  Zamieszanie i niejasności wokół haseł energia elektryczna-moc, sprytnie i umiejętnie podtrzymywane przez producentów energii dostarczanej w sposób nieregularny - przerywany, pozwala im na zachowanie twarzy. W rzeczywistości, w obrębie Unii Europejskiej, zapotrzebowanie na energię elektryczną stanowi zaledwie 22% całkowitego zapotrzebowania energetycznego.

Nie licz na panele słoneczne, aby się ochłodzić, gdy słonce w zenicie. Brak wiatru sprawi też, że udział turbin wiatrowych w zapotrzebowaniu na wentylację domową jest praktycznie zerowy. Na szczęście są elektrownie atomowe, które zapewniają wystarczającą moc dla systemów klimatyzacyjnych, lodówek i filtrów basenowych.

Aby zapewnić dostawę energii dla Francuzów, rząd przyjął zaskakujące, wiążące zobowiązanie: preferowanie energii z wiatru kosztem energii atomowej. Jeśli będą wiatraki to i wiatr się znajdzie...

Opracowanie i tłumaczenie B.B.

[Nasz komentarz] Według informacji opublikowanych na stronie forbes.pl : Nad Loarą chcą podwoić moc elektrowni wiatrowych.”  …. „Do 2023 roku Francja chce zainstalować wiatraki o łącznej mocy od 21,8 do 26 GW.”

https://www.forbes.pl/gospodarka/oze-we-francji-podwoi-sie-liczba-wiatrakow/9dygpmc

Jak już to zrobią, to zapewne zaspokoją swoje potrzeby aż w 2%. Ha! Ha! Ha! Koń by się uśmiał i to po francusku! Zatem Francuzi! - NA BARYKADY! Oh! Excusez-moi.  NA WIATRAKI!

042. Na barykady

źródło:  https://www.wind-watch.org/pix/displayimage.php?pid=523&fullsize=1

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] Ludovic Deloroy – z wykształcenia dziennikarz (UCL). Kariera zawodowa to radio i telewizja. Od radia Nostalgie (1998) do RTL Belgium (2004-2018). Jest specjalistą ds. ekonomicznych. Autor"Silence, lambs"(Cicho, owieczki) (Ed Luc Pire, 2010), współtworzy kilka esejów i publikuje swoją pierwszą powieść "Dumping" w 2016 r.

[2] https://www.contrepoints.org/2018/07/30/321345-pas-assez-deoliennes-pour-faire-tourner-vos-ventilateurs