portal woja z co2 2Media pełne są relacji o tragicznym pożarze wieżowca mieszkalnego w Londynie, Grenfell Tower, 14 czerwca br. Zwraca się uwagę na to, że pożar rozprzestrzeniał się błyskawicznie na zewnątrz budynku, który w pewnej chwili przypominał płonącą pochodnię. 

 

Brytyjska gazeta The Telegraph pisze, że oprócz wielu innych błędów i zaniedbań ze strony publicznego administratora nieruchomości (zarząd dzielnicy Kensington i Chelsea), główną przyczyną tej tragedii jest to, że budynek został docieplony w 2014 r. przy pomocy paneli z tzw. aluminiowych materiałów kompozytowych (ACM) [1]

Tragedia ta, a zwłaszcza jej skala, jest efektem kampanii dostosowywania budynków do "ekologicznych" wymogów "efektywności energetycznej" i zasad "zrównoważonego rozwoju". Ze zrozumiałych względów samorządy starają się to robić w sposób jak najmniej dotkliwy finansowo dla mieszkańców i własnego budżetu. Ze względu na priorytety ekologiczne brytyjskie władze ignorowały przekazywane przez ekspertów ostrzeżenia, że w przestrzeni pomiędzy okładziną a ścianą budynku może powstać efekt komina, co umożliwi błyskawiczne rozprzestrzenianie się ognia ku górze.

 

Do tej pory w podobny sposób docieplono w Wielkiej Brytanii około 30 tysięcy budynków. Warto wskazać, że zagrożenie to jest dobrze znane także w naszym kraju [2].

 

 

103. Londyn pożar foto

 

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=yIpFNbZ_Wro

Londyńska Straż Pożarna ostrzegała w 1999 r. rząd brytyjski, że przepisy budowlane nie uwzględniają zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się pożaru w pionie. Zagrożenia te wynikają z braku określenia adekwatnych wymogów w odniesieniu do stosowania okładzin ścian. Przedstawiciel straży pożarnej powiedział wówczas członkom komisji Izby Gmin, że nie bierze się pod uwagę tego, iż w przypadku budynków wielokondygnacyjnych zastosowanie niewłaściwej okładziny ścian może umożliwić rozprzestrzenianie się pożaru wzdłuż ścian zewnętrznych.

Po  pożarze w Grenfell Tower obecni i dawniejsi urzędnicy brytyjski odpowiedzialni za politykę przeciwpożarową wezwali do przeprowadzenia natychmiastowego przeglądu sposobu stosowania materiałów izolacyjnych przy docieplaniu budynków.

Sekretarz generalny związku brytyjskich straży ogniowej powiedział, że nigdy w toku swojej ponad 30-letniej kariery zawodowej nie widział pożaru, który pochłonąłby cały budynek w ten sposób.

Dr. Jim Glockling, dyrektor techniczny stowarzyszenia na rzecz ochrony przeciwpożarowej, powiedział, że już od kilku lat stara się lobbować rząd brytyjski, by przeanalizował zagrożenia związane ze stosowaniem materiałów palnych na zewnętrznych ścianach budynków. Według, Glockinga, obecna tragedia stanowi potwierdzenie tego, do jakich przerażających skutków może prowadzić stosowanie pewnych technologii izolacyjnych.  

Poprzednio pisaliśmy obszernie o innych kompletnie nieprzemyślanych inicjatywach mających służyć "ochronie klimatu", które realizuje z zapałem rząd brytyjski i lokalne samorządy w tym kraju [3]. Konsekwencje takich działań zaskakują oczywiście same władze, a nie ekspertów, których ostrzeżenia zostały zignorowane.

Opracował: Scriba

Logo stopwiatrakom

Przypisy:

[1] http://www.telegraph.co.uk/news/2017/06/14/grenfell-tower-inferno-disaster-waiting-happen-concerns-raised/

[2] https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjDmLD5ssDUAhUDChoKHXVEBEEQFggnMAA&url=http%3A%2F%2Fstowarzyszenienizo.org%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F09%2FPozary-ocieplen-w-Polsce.pdf&usg=AFQjCNF_0sXKxms2xt1S7v1e7KQwWIsCDg&sig2=2R5I8NTjO3C7mBE5EBXaFg

[3] http://stopwiatrakom.eu/wiadomo%C5%9Bci-zagraniczne/2206-wielka-brytania-%E2%80%9Egra-w-zielone%E2%80%9D-staje-si%C4%99-coraz-bardziej-absurdalna-i-kosztowna.html

[4] http://wolnosc24.pl/2017/06/14/brytyjskie-sluzby-o-tragedii-grenfell-tower-na-ostatnich-trzech-pietrach-nie-przezyl-nikt-liczba-ofiar-pozaru-moze-przekroczyc-100-dantejskie-sceny-w-czasie-ewakuacji/

O cyklu „Wojna z CO2”:

Na czym polega polityka, której głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla przez człowieka, jak powstaje i jakimi instrumentami posługuje się? Jakie praktyczne rozwiązania są proponowane i dlaczego cechuje je gigantomania i dążenie do przebudowy wszystkich dziedzin aktywności społecznej? Czym polityka klimatyczna różni się od tradycyjnej ochrony środowiska? W tym cyklu omawiamy publikacje zagraniczne na ten temat - Scriba.

.stopwiatrakom stopka 1