^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Źródło: http://cphpost.dk/news/company-s-extreme-wind-strategy-towns-today-turbines-tomorrow.12279.html 

Według doniesień Borsen, duńskiej gazety biznesowej, szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ucieka się do najbardziej ekstremalnych metod w celu wdrażania w życie swoich projektów wiatrowych na terenie Danii, gdyż wykupuje całe wioski na duńskich obszarach rolniczych, równa je z ziemią i na ich miejscu wznosi turbiny wiatrowe.

Mette Korsager, odpowiedzialna za duńskie wiatrowe projekty lądowe Vattenfallu, udzieliła wywiadu w gazecie biznesowej, w którym zdradziła, że nowa strategia ma ułatwić koncernowi osiągnięcie zamierzonego celu 250 MW zainstalowanej mocy w wietrze na obszarze Danii do 2018-2019 roku. „Zwykle wykupujemy nieruchomości w złym stanie a następnie je burzymy” – powiedziała gazecie. „Ostatnio jednak wykupiliśmy prawie całą wieś w celu postawienia farmy wiatrowej”. Mowa o wsi Kolby w północnej Jutlandii, w której Vattenfall ma docelowo wykupić 20 nieruchomości.

Mette Korsager powiedziała gazecie Borsen, że taka strategia będzie służyć kilku celom.

W ten sposób rozwiązujemy problem nieodsprzedawalnych nieruchomości w bliskiej odległości od farmy wiatrowej. Rozwiązujemy także problem związany z protestami mieszkańców, dzięki czemu uzyskujemy wszelkie zgody i pozwolenia w gminach na instalacje turbin wiatrowych łatwiej i szybciej, również poprzez czynną pomoc w rozwiązywaniu obszarów problemowych.