^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Niemiecka polityka energetyczna zrodziła nienawistne podziały w łonie ruchu ekologicznego w Niemczech. Część aktywistów antynuklearnych walczy z farmami wiatrowymi. Spiegel rozmawia z Enochem ze Guttenberg, jednym z czołowych działaczy ekologicznych w tym kraju (jak również słynnym dyrygentem), który uważa, że piękny krajobraz w Niemczech niedługo będzie można oglądać tylko na obrazach.

Guttenberg twierdzi, że w całym kraju przeciwko farmom wiatrowym mobilizują się setki lokalnych organizacji obywateli. Na spotkania przychodzą już nie dziesiątki, ale setki ludzi.
Guttenberg oskarżył największe niemieckie stowarzyszenie ekologiczne BUND o to, że „stopiło się” z lobby wiatrakowym. BUND najpierw wytoczył Guttenbergowi proces o zniesławienie, a później się z niego wycofał.

Guttenberg potępia skorumpowanie przez branżę wiatrakową Partii Zielonych, organizacji ekologicznych, lokalnych polityków i rady gminne.

Spiegel pisze o sytuacji istniejącej w wielu gminach:

Burmistrzowie, lokalni politycy, kierownicy urzędów lokalnych są jednocześnie dyrektorami farm wiatrowych i czerpią z nich zyski. Wątpliwe połączenie interesu społeczności lokalnych z produkcją elektryczności.

Płacą za to często ludzie mieszkający w pobliżu farm wiatrowych w postaci spadku wartości ich nieruchomości, kłopotów zdrowotnych spowodowanych przez infradźwięki i wyższych cen elektryczności. Korzysta na tym nieodmiennie tylko niewielu.

Spiegel cytuje antywiatrakowego aktywistę Manfreda Knake, który mówi, że nastawienia społeczne zmieniły się, kiedy ludzie zdali sobie sprawę, że w tym wszystkim chodzi tylko o biznes.

Na koniec artykułu Spiegel cytuje Guttenberga, który wskazuje na „kapitalistyczną niesprawiedliwość Energiewende” – „pieniądze z kieszeni zwykłego człowieka, który musi płacić miliardy za OZE, wędrują do kieszeni wielkich posiadaczy nieruchomości”.

Redakcja

Źródło:

podajemy za angielskim omówieniem stąd: http://notrickszone.com/2016/04/07/spiegel-puts-spotlight-on-germanys-green-sleaze-wind-industrys-corruption-of-greens-environmental-groups-local-pols/