^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

(1) W duńskim radio publicznym temat Polski praktycznie nie istnieje. Dwa dni temu w Programie 1 większą część audycji nagle poświęcono Polsce. Powód: premier Lars Løkke Rasmussen jedzie do Warszawy. W audycji powiedziano, że jeden z największych producentów turbin wiatrowych na świecie, duński koncern Vestas może utracić 98% potencjalnych terenów pod instalacje swoich mega turbin wiatrowych, jeśli w Polsce przyjęta zostanie odległość minimalna 1,5 km od domów.
W Danii rośnie bezrobocie, brakuje pieniędzy na finansowanie opieki społecznej itd. Dane sprzed kilku lat pokazują, że 4 procent eksportu Danii to wywóz turbin wiatrowych za granicę.
Vestas promuje ostatnio nowe modele turbin, znacznie powyżej 200 metrów wysokości. Sama Dania nie jest dla Vestas istotnym rynkiem zbytu, m.in. z tego powodu, że rady gminne niechętne są budowie nowych farm wiatrowych. Czekają na wyniki zleconych przez rząd badań nad szkodliwością oddziaływania infradźwięków. Zlecenie tych badań było porażką Vestas, która przez kilka lat skutecznie je blokowała. Argumentem było to, że takie badania odbiłyby się negatywnie na eksporcie EW za granicę.

źródło: prywatny mail do redakcji

(2) Bardzo dobra wizyta, bardzo dobre spotkanie - umówiliśmy się na kolejne rozmowy i spotkania. Dania jest dla Polski bardzo ważnym partnerem i chcemy, by ta współpraca się pogłębiała — mówiła premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji z Larsem Lokke Rasmussenem, szefem rządu Danii.
Rozmawialiśmy o sprawach bezpieczeństwa, gospodarce i wyzwaniach, jakie stoją przed UE. Pan premier koncentruje się głównie na kwestiach gospodarczych. Dla nas to równie istotne, bo w tej chwili wspólnie realizujemy strategiczne dla Polski inwestycje ws. Baltic Pipe — zaznaczyła.
Szydło mówiła też o tym, że polsko-duńska wymiana handlowa i wzajemne inwestycje rozwijają się zgodnie z planem.
Te warunki do współpracy chcemy ciągle poprawiać. Polska przygotowuje pakiet rozwiązań, które wychodzą naprzeciw inwestorom. (…) Rozmawialiśmy też o bezpieczeństwie. W tym kontekście strategiczna inwestycja Baltic Pipe jest dla nas niezwykle istotna. Z satysfakcją odnotowuję, że jest zrozumienie dla tej inwestycji i że dzięki tej inwestycji bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie lepsze. To strategiczny projekt polskiego rządu. Cytaty z http://wpolityce.pl/polityka/289227-szydlo-uzgodnila-z-rasmussenem-inwestycje-baltic-pipe-to-strategiczny-projekt-polskiego-rzadu-sprawdz-szczegoly

(3) Jak poinformował BiznesAlert.pl, podczas rozmów duńskiego Premiera Danii, Larsa Rasmussena z polską Premier Beatą Szydło jednym z głównych tematów były duńskie inwestycje m. in. w sektorze wiatrowym. Duńczycy obawiają się, że projektowana ustawa wiatrakowa zahamuje duńskie inwestycje w tej branży. Zaniepokojony ma być także jeden z największych graczy na polskim rynku, firma Vestas.

Redakcja

Źródło:

http://www.cire.pl/item,128024,1,3,4,0,288368,0,ustawa-wiatrakowa-moze-zaszkodzic-wspolpracy-z-dania-przy-baltic-pipe.html#komentarz