Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
Wczoraj, w dniu 18 maja 2016 r., odbyła się w Sejmie debata nad sprawozdaniem Komisji Infrastruktury w sprawie poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (druki nr 315 i 365). Była to bardzo potrzebna debata, gdyż pokazała, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości zamierzają wywiązać się z obietnic wyborczych i uchwalić tak oczekiwaną przez stronę społeczną ustawę odległościową, która ucywilizuje proces inwestycji w lądowe farmy wiatrowe. Mimo medialnej nagonki ze strony branży energetyki wiatrowej sytuacja została wyjaśniona, w czym niewątpliwie pomógł ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli wskazujący na patologiczne sytuacje w wielu gminach, gdzie planowano lub budowano elektrownie wiatrowe.
W debacie, ze strony aktualnej opozycji padały zarzuty wręcz niepoważne i demagogiczne, które trudno jest traktować serio. Zresztą, im dłużej słuchamy posłów PO, PSL czy Nowoczesnej, tym bardziej nabieramy przekonania, że merytoryczne argumenty przeciwko budowie elektrowni wiatrowych, jakich jest przecież wiele, w ogóle do nich nie trafiają. Rozumiemy, że ciężko się przyznać do niewiedzy czy też do własnych błędów, ale to m.in. przez polityczną zgodę na nadmierną i chaotyczną ekspansję elektrowni wiatrowych na obszarach wiejskich rządowi PO i PSL przyszło zapłacić utratą władzy. Czas wyciągnąć wnioski i zdecydować się czy jest się za inwestorami czy za społeczeństwem.
Z uwagi na zgłoszone poprawki, projekt trafi teraz z powrotem do Komisji Infrastruktury, gdzie odbędą się głosowania. Potem projekt zostanie skierowany na posiedzenie plenarne i mamy nadzieję, że będzie on uchwalony już niedługo, tak by wszedł w życie z dniem 1 lipca 2016 r.
Czego dotyczą zgłoszone przez posłów wnioskodawców (PiS) poprawki?
- kwestie dozoru technicznego nad elektrowniami wiatrowymi mają zostać wyłączone do osobnej regulacji prawnej (skreślenie Rozdziału IV, art. 19 – art. 21 projektu);
- dokonuje się skreślenia art. 27 i art. 31 projektu (sprawy dozoru technicznego);
- w art. 30 ust. 7 wydłuża się okres z 12 miesięcy do 36 miesięcy umożliwiający uchwalanie miejscowych planów przewidujących lokalizację budynków mieszkalnych, a znajdujących się w trakcie procedowania.
Być może w trakcie prac Komisji Infrastruktury zostaną wprowadzone jeszcze jakieś zmiany, ale z wypowiedzi posłów wnioskodawców jasno wynika, że nie będą one dotyczyły istoty projektu, czyli wprowadzenia minimalnej odległości od zabudowy mieszkalnej oraz niektórych form ochrony przyrody. O wszystkich pracach w Sejmie będziemy informować na bieżąco.
Szczególnie polecamy odsłuchanie wypowiedzi wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego (od godz. 20.38), który bardzo dokładnie wyjaśnia zawiłości związane z funkcjonowaniem energetyki wiatrowej i jej wpływ na pozostałe elektrownie. Warte odnotowania są też jego słowa o znaczącym wyprzedzeniu scenariusza udziału OZE w produkcji energii elektrycznej o dwa lata, co zostało spowodowane m.in. przez pośpiech inwestorów przy budowie wiatraków przez ostatnie półtora roku.
Redakcja portalu stopwiatrakom.eu
Transmisja z Sejmie w Internecie od godz. 18.59. Jako pierwszy przemawia Przewodniczący Komisji Infrastruktury – poseł Grzegorz Schreiber. Debata skończyła się o godz. 21.22
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=F264F75EC0CD0C6FC1257FB70020D1CC#