^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci z sejmu

W dniu 8 sierpnia br. grupa posłów Platformy Obywatelskiej wystąpiła z inicjatywą zmian w ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych („ustawa odległościowa”), które mają na celu zmniejszenie minimalnej odległości w jakiej można lokalizować elektrownie wiatrowe od zabudowań mieszkalnych. PO proponuje, by było to 800 m zamiast obecnej dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej. Projekt zmian zamieszczamy poniżej.

Złożony projekt nowelizacji ustawy odległościowej oceniamy, jako akt całkowitej desperacji lobby wiatrakowego w Polsce, które traci grunt pod nogami i perspektywę bytu. Wygląda na to, że projekt zawiatrakowania Polski przepadł z kretesem i tonący brzytwy się chwyta. Poprzedni rząd PO i PSL miał aż osiem lat, by sprawę lokalizowania i budowy wiatraków uregulować w sposób cywilizowany, zgodny z interesem inwestorów i społeczności lokalnych. Niestety rządy Tuska i Kopacz, nie pozwoliły na uchwalenie jakichkolwiek przepisów, które godziłby w interesy lobby wiatrakowego. Realizacja niemieckiej polityki energetycznej była najwyższym przykazaniem rządu PO i PSL. Co tam polska wieś i ludzie mieszkający na niej. Miało być „nowocześnie”, czyli z wiatrakami. Dopiero rząd PiS zdobył się na odwagę, by sprawę lokalizacji elektrowni wiatrowych uregulować.

Opublikowany projekt zmiany przepisów jest ostateczną kompromitacją PO i wspierającego ją lobby wiatrakowego. Jak widać, nikt w tej partii niesłusznie nazywającej się obywatelską, zamiast platformą wiatrakową, nie wyciągnął jakichkolwiek wniosków z listopadowych wyborów parlamentarnych oraz z faktu uchwalenia przez Sejm ustawy odległościowej. Jeśli ktoś miał jeszcze złudzenia czyje interesy biznesowe i polityczne reprezentuje ta partia, to dzięki temu projektowi, powinien się ich ostatecznie pozbyć. Całe szczęście w obecnej kadencji Sejmu projekt ten nie ma najmniejszych szans na procedowanie i uchwalenie.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło: http://www.cire.pl/item,132998,1,0,0,0,0,0,po-chcemy-odblokowac-inwestycje-wiatrakowe.html