^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal sladem wiatrakowNa brytyjskim portalu dailymail.co.uk ukazał się tekst autorstwa Harry’ego Pettit poświęcony analizie przyczyn, dla których nietoperze masowo giną od elektrowni wiatrowych. Podstawową przyczyną są migocące czerwone światła zainstalowane na elektrowniach wiatrowych celem oznakowania ich, jako przeszkody lotnicze. Wiedza o dewastującym wpływie elektrowni wiatrowych na nietoperze jest powszechna, jednak nie są podejmowane żadne działania mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. Także w Polsce mimo, że wszystkie gatunki nietoperzy są prawnie chronione. Poniżej tłumaczenie tekstu, który ukazał się w dniu 27 sierpnia br.

„Tysiące nietoperzy ginie każdego roku z powodu elektrowni wiatrowych, gdyż są one przyciągane przez migocące czerwone światła używane, jako oznaczenie przeszkody lotniczej dla samolotów”

  • Elektrownie wiatrowe zabijają w Wielkiej Brytanii 80.000 nietoperzy rocznie a w Stanach Zjednoczonych 600.000
  • Naukowcy odkryli, że europejskie karliki malutkie są przyciągane przez czerwone światło
  • Migające czerwone światła zainstalowane na elektrowniach wiatrowych przyciągają nietoperze do łopat turbiny
  • Naukowcy twierdzą, że używanie świateł włączanych tylko wtedy, gdy samoloty są w pobliżu mogłoby znacząco zmniejszyć liczbę nietoperzy zabijanych przez elektrownie

Zagadka dlaczego ponad 80000 nietoperzy ginie rokrocznie z powodu elektrowni wiatrowych w Wielkiej Brytanii może w końcu zostać rozwiązana. Naukowcy odkryli, że czerwone światło przyciąga latające zwierzęta, a co w konsekwencji może zakłócać ich migrację. Czerwone światło świeci się nocą na elektrowniach w celu ostrzegania samolotów.

flying dog 1633706 1280

fot. Pixabay

Eksperci twierdzą, że to źródło światła przyciąga nietoperze do łopat turbiny, które poruszają się z prędkością 170 mil na godzinę [ok. 270 km/h – red.]. Ostatnie wyniki badań pokazały, że używanie świateł włączanych tylko wtedy, gdy samoloty przelatują w pobliżu mogłoby znacząco zmniejszyć liczbę nietoperzy zabijanych przez elektrownie wiatrowe.

Wcześniej uważano, że zwierzęta te wyłączają swoje sonary na większych wysokościach, ponieważ nie spodziewają się tam natrafić na żadne przeszkody. Jednak wbrew powszechnej opinii, nietoperze nie są całkowicie ślepe. Wcześniejsze badania wykazały, że zależnie od okoliczności, nietoperze czasami wolą używać wzroku niż dźwięku podczas polowań, chociaż widzą one tylko niektóre długości światła.

Naukowcy z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research w Berlinie twierdzą, że nietoperze są bardziej narażone na kolizję z elektrowniami. Oliver Lindecke, współautor badania, stwierdził, że: „Nietoperze są bardziej narażone na kolizję z elektrowniami wiatrowymi podczas swojej jesiennej migracji. Nasze badanie wskazuje na to, że używanie sygnałów czerwonego światła może mieć dla nich fatalne konsekwencje, bo przyciąga je do śmigieł turbiny wiatrowej. Istniejące sygnały świetlne można zamienić na oświetlenie bardziej przyjazne dla nietoperzy, które włączałoby się tylko w momencie, gdy samolot lub helikopter zbliża się do elektrowni wiatrowej.”

Badanie 29 brytyjskich farm wiatrowych wykazało, że w 2016 r. ginęło na nich aż 194 nietoperzy. Ta liczba jest z pewnością większa, bo wiele ciał mogło stać się łupem padlinożerców. Jeśli ekstrapolujemy to na wszystkie brytyjskie farmy wiatrowe, ginąc może nawet 80000 nietoperzy rocznie. Nawet jeśli te małe stworzenia unikają bezpośredniej kolizji z dwustumetrowymi stalowymi konstrukcjami, to zabijane są również przez ciśnienie powietrza wytworzone przez łopaty turbin podczas ich obrotu.

Podobne badanie wykazało, że 600.000 nietoperzy może ginąć każdego roku w Stanach Zjednoczonych z powodu elektrowni wiatrowych. 

W najnowszym badaniu zbadano również reakcję europejskich karlików malutkich na czerwone i białe światło. Zainstalowano ośmiometrowy słup w rezerwacie przyrody Pape, na łotewskim brzegu Morza Bałtyckiego, gdzie tysiące nietoperzy migruje każdego lata. Plastikowa płyta umieszczona na słupie włączała w odstępach dziesięciominutowych czerwone światło, białe światło lub wyłączała się, a ultradźwiękowe mikrofony zapisywały liczbę nietoperzy, które latały w pobliżu.

Liczba karlików malutkich podczas fazy czerwonego światła zwiększała się w porównaniu do okresów ciemności. Gdy na słupie pojawiło się białe światło, to nie przyciągało ono większej liczby nietoperzy. Badacze nie są pewni, dlaczego  nietoperze lecą w kierunku źródeł czerwonego światła.

Profesor Christian Voigt, współautor badania, stwierdził, że: „Nietoperze mają doskonały wzrok i potrafią nawet wykrywać światło o długości fali niewidocznej dla nas. Niektóre źródła czerwonego światła mogą je oślepiać i powodować dezorientację. Niezbędne są dalsze badania, aby określić, czy reagują one na to lecąc w kierunku źródła światła o większej intensywności. Musimy koniecznie dowiedzieć się, jakie są długotrwałe skutki zwiększenia zanieczyszczenia świetlnego na populacje nocnych zwierząt. Wiele gatunków nietoperzy musi zmagać się z wpływem coraz większej liczby elektrowni wiatrowych. Wielu ludzi uważa, że nietoperze są ślepe, ale potrafią one widzieć prawie tak dobrze, jak ludzie. Nocą ich wrażliwe na ultradźwięki uszy są ważniejsze niż ich oczy, chociaż niektóre nietoperze wolą polować za pomocą wzroku niż dźwięku.

DLACZEGO CZERWONE ŚWIATŁO PRZYCIĄGA NIETOPERZE?

Niemieccy naukowcy odkryli, że czerwone światło przyciąga nietoperze bardziej niż białe światło lub ciemność. Dlatego aż pięć milionów nietoperzy rocznie ginie przez elektrownie wiatrowe, które emitują nocą czerwone światło, jako znak ostrzegawczy dla samolotów. Naukowcy twierdzą też, że nietoperze widzą światło o długości fali, które są niewidoczne dla ludzi. Niektóre długości fali w czerwonym świetle widzialnym mogą oślepiać nietoperze, powodując to, że lecą one właśnie w kierunku źródła tego światła. Niezbędne są dalsze badania, aby odkryć dlaczego nietoperze reagują w ten sposób na czerwone światło. 

Tłumaczenie i opracowanie Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6102047/Thousands-bats-killed-wind-turbines-year-drawn-red-warning-light.html