^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal sladem wiatrakowPolskie Sieci Elektroenergetyczne SA opublikowały kolejny, miesięczny raport z funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego. Sierpień był miesiącem bardzo upalnym i co za tym idzie, zapotrzebowanie na energię elektryczną w sierpniowe dni było rekordowo wysokie. Przy tej okazji po raz kolejny warto przypomnieć, że w taką pogodę wiatraki praktycznie stoją w miejscu i produkcja energii elektrycznej przez te urządzenia jest rekordowo niska. Tylko na tym przykładzie widać, że energetyka wiatrowa nigdy nie będzie w stanie zapewnić niezawodności dostaw energii na stałym poziomie.

Publikujemy dzisiaj kolejne raporty PSE SA pokazujące, że z elektrowni wiatrowych nie ma kompletnie żadnego pożytku a jedynie same kłopoty. Szkoda tylko, że pasożytnicze wiatraki stały się znowu politycznym tematem tabu. To widoczny efekt „ocieplania stosunków z Unią”, które uprawia premier Morawiecki. Niestety, ale takie „ocieplenie” może się odbyć tylko w jeden sposób, to jest przez bezwarunkowe spełnianie niemieckich kaprysów. W energetyce to niemieckie kapryszenie objawia się koniecznością budowy wiatraków oraz znoszeniem budowy obu nitek gazociągu Nord Stream. Oba projekty są wyjątkowo szkodliwe dla Polski, ale wobec bierności i mierności wielu naszych rządów, przechodzą one bez większego sprzeciwu.

Aby zdać sobie sprawę z zagrożenia generowanego przez wiatraki wystarczy, że po raz kolejny przywołamy konkretne dane liczbowe obrazujące nieefektywność elektrowni wiatrowych w polskim systemie elektroenergetycznym. Poniżej tabela z miesięcznego raportu funkcjonowania KSE i RB za miesiąc sierpień br.

Struktura produkcji energii elektrycznej w elektrowniach krajowych, wielkości wymiany energii elektrycznej z zagranicą i krajowe zużycie energii - wielkości miesięczne oraz od początku roku - wielkości brutto.

sierpień 2018 r.

875.1 Tabela nr 1

*) Prezentowane wielkości są wyznaczane na podstawie pomiarów zbieranych przez OSP w czasie bieżącego prowadzenia ruchu KSE. Dlatego w niektórych przypadkach mogą one różnić się od ostatecznych danych przedstawianych przez przedsiębiorstwa energetyczne dla celów statystycznych.

Źródło: www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-miesieczne-z-funkcjonowania-rb/raporty-miesieczne

Elektrownie wiatrowe ok. 15% mniej energii elektrycznej w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku wyprodukowały.  Podobnie wygląda porównanie rok do roku (narastająco), bo mamy spadek produkcji energii elektrycznej o ponad 13 %. Natomiast produkcja energii elektrycznej w Polsce w sierpniu wyniosła 13 710 GWh, co oznacza wzrost o 3,75% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego – wynika z danych PSE. W okresie styczeń-sierpień 2018 r. produkcja wyniosła 108.751 GWh i była 0,58% niższa niż rok wcześniej.

W sierpniu zużycie energii elektrycznej w Polsce wyniosło 14.005 GWh i było o 3,08% wyższe niż rok wcześniej. W okresie styczeń-sierpień 2018 r. zużycie energii wyniosło 113.022 GWh, tj. o 2,25% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Poniżej przedstawiamy procentowy udział energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach wiatrowych w miesiącu sierpniu 2018 r. wyniósł zaledwie 4,70% pomimo tego, że w systemie mamy prawie 6 GW mocy zainstalowanej.

Rysunek nr 8. Procentowy udział w krajowej produkcji energii elektrycznej poszczególnych grup wytwórczych w miesiącu.

sierpień 2018 r.

875.2 Wykres nr 1

*) Prezentowane wielkości są wyznaczane na podstawie pomiarów zbieranych przez OSP w czasie bieżącego prowadzenia ruchu KSE. Dlatego w niektórych przypadkach mogą one różnić się od ostatecznych danych przedstawianych przez przedsiębiorstwa energetyczne dla celów statystycznych.

 Źródło: https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-miesieczne-z-funkcjonowania-rb/raporty-miesieczne

Dla zobrazowania zmienności produkcji energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe pokazujemy, jak kształtował się ich udział procentowy w krajowej produkcji energii elektrycznej ogółem w poszczególnych miesiącach 2018 r.

  • styczeń: 10,81%
  • luty: 3,86%
  • marzec: 6,96%
  • kwiecień: 9,67%
  • maj: 6,02%
  • czerwiec: 5,52%
  • lipiec: 4,32%
  • sierpień: 4,70%

Pisaliśmy już na temat zimowych i letnich okresach wiatrowej flauty, które zawsze występują w ciągu roku. [1], [2], [3] Dla czytelników portalu stopwiatrakom.eu to nic nowego i zaskakującego. Zastanawia nas tylko dlaczego, te ważne informacje nie docierają do naszych polityków? Dlaczego milczą na ten temat mainstreamowe media? Pewnie dlatego, że okresów takiej flauty jest w ciągu roku całkiem sporo, bo ok. 90 dni, a w bezwietrzne dni, gdy nie ma wiatru lub jest on za słaby, by nadawał się do generowania energii, to wiatraki stoją bez ruchu lub udają, że się kręcą. Są wtedy bezużyteczne z punktu widzenia systemu energetycznego. Oznacza to, że wiatraki wcale nie zapewniają bezpieczeństwa energetycznego, ale są wręcz elementem obciążającym system elektroenergetyczny i wprowadzającym chaos. Bo albo pracują za słabo, albo za mocno. Tak czy inaczej generują więcej kłopotów niż korzyści. Z podobnym problemem borykają się Anglicy, pisaliśmy o tym w art. pt.: Wielka Brytania: Susza wiatrowa w lipcu 2018 r. [4]

Szkoda tylko, że tej oczywistej prawdy nie rozumieją nasi decydenci, którzy podjęli decyzję o powrocie do wiatrakowania Polski i na lądzie i na morzu.

Sadźmy lasy, rozbierajmy wiatraki

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

[1] http://www.stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2565-wiatrakowa-niemoc-wytw%C3%B3rcza.html

[2] http://www.stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2530-jak-wiatraki-nie-pracuj%C4%85-latem,-czyli-o-tym-sk%C4%85d-mamy-energi%C4%99-elektryczn%C4%85.html

[3] http://www.stopwiatrakom.eu/przeglad-lokalny/2131-mazowieckie-sk%C4%85d-zim%C4%85-mamy-energi%C4%99-elektryczn%C4%85-jak-nie-pracuj%C4%85-wiatraki-w-czasie-mroz%C3%B3w.html

[4] http://www.stopwiatrakom.eu/wiadomo%C5%9Bci-zagraniczne/2588-wielka-brytania-susza-wiatrowa-w-lipcu-2018-r.html