^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci lokalneRadni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego przyjęli w dniu 20 września 2016 r. stanowisko w sprawie ustawy odległościowej, w którym domagają się od rządu i parlamentu podjęcia prac nad jej nowelizacją, których celem będzie, jak to określono: „wypracowanie rozwiązań chroniących obywateli, a jednocześnie wspierających działania przedsiębiorców i mieszkańców na rzecz rozwoju sektora gospodarki i zatrudnienia w obszarze energetyki wiatrowej w Polsce.”.

Zdominowany przez radnych Platformy Obywatelskiej (12 radnych) i Polskiego Stronnictwa Ludowego Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego (7 radnych) jawnie wystąpił w obronie interesów lobby wiatrakowego domagając się zmian w ustawie odległościowej. W samym stanowisku wskazano nawet firmy z sektora energetyki wiatrowej bezpośrednio zaangażowanych w tym województwie i w interesie których stanowisko to zostało przyjęte.

Powszechnie wiadomo, że to na Pomorzu Zachodnim energetyka wiatrowa zaczęła swoją działalność w Polsce i w tym regionie jest najsilniejsza. W Szczecinie ma też siedzibę PSEW, najważniejsza organizacja lobbystyczna branży. Wystarczy przejechać się po wybrzeżu Bałtyku od Darłowa po Wolin, by zobaczyć skalę zaśmiecenia tego regionu wiatrakami. Zachodniopomorski Sejmik chwali się tym, że region jest liderem produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce (wytwarza się tutaj 35,1% energii z OZE), choć jest to raczej powód do współczucia dla wszystkich tych mieszkańców, którzy narażeni są na codzienne przebywanie pod elektrowniami wiatrowymi. Pokazuje też poziom upadku gospodarczego tego regionu, który szczyci się elektrowniami wiatrowymi, bo resztę przemysłu rządy PO-PSL zaorały. Przykład upadku Stoczni Szczecińskiej Nowa jest bardzo wymowny i symptomatyczny dla całego regionu. Bliskość Berlina w sposób widoczny wpływa na Szczecin i okolice poprzez podzielanie fascynacji energetyką wiatrową i niemiecką wizją energetyki.

Sejmik zamiast narzekać, że nie będzie więcej wiatraków na Pomorzu, a te które są znikną, powinien się przyjrzeć rzeczywistym skutkom transformacji energetycznej i jej wpływu na gospodarkę w regionie. A przede wszystkim powinien skupić się na ocenie przyczyn ujemnego salda przyrostu ludności w województwie zachodniopomorskim (-0,29% w 2015 r. wg. danych GUS), co stawia region dużo poniżej średniej krajowej. Z tego co wiemy, to wiatraki nie mają leczniczego wpływu na zdrowie ludzi, a wręcz przeciwnie A może jest tak, że im więcej w regionie wiatraków, tym mniej w nim mieszka ludzi i tym biedniejszy jest region?

Demagogicznie brzmi też argument wskazany w stanowisku, że skoro paliwa kopalne mają dewastujący wpływ na zdrowie mieszkańców poprzez emisję zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, to należy zmienić … ustawę odległościową, bo szkodzi ona transformacji energetycznej w regionie. Nic nam nie wiadomo, by na Pomorzu Zachodnim wydobywano węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropę naftową lub gaz ziemny, które tak „straszliwie” dewastują zdrowie mieszkańców tego regionu. Ropy naftowej w Karlinie starczyło tylko na kilka fajerwerków w telewizji i na tym się skończyło.

Zaangażowanie radnych Sejmiku Zachodniopomorskiego po stronie energetyki wiatrowej nie tylko nie przynosi im chluby, ale jest dowodem na silne oderwanie od rzeczywistości i uprawianie polityki w najgorszym wydaniu, bo kosztem mieszkańców własnego regionu. Działanie w interesie zagranicznych korporacji, które produkują i stawiają wiatraki jest zrozumiałe, jeśli robią to pracownicy tych podmiotów, bo za to im płacą. Jeśli jednak robią to samorządowcy wybrani przez mieszkańców regionu, to albo są niedoinformowani, albo działają na szkodę regionu. Mamy nadzieję, że w kolejnych wyborach samorządowych nie będzie już cudów nad urnami i skompromitowani politycy dostaną czerwoną kartkę od wyborców. Szczecinowi wypada przypomnieć, że za politykę zagraniczną i energetyczną Polski odpowiada rząd, a nie radni sejmiku

Sadźmy lasy, nie budujmy wiatraków.

Redakcja stopwiatrakom.eu

O uchwale Sejmiku pisali też:

http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/23569/apel-sejmiku-woj-zachodniopomorskiego-ws-ustawy-odleglosciowej

http://www.cire.pl/item,135163,1,0,0,0,0,0,sejmik-wojewodztwa-zachodniopomorskiego-apeluje-do-rzadu-o-zmiane-niekorzystnych-dla-branzy-wiatrowej-zapisow-ustawy.html

http://www.reo.pl/wiadomosci/ustawa-odleglosciowa-zachodniopomorscy-radni-apeluja-o-zmiany-w-prawie-3Mc2wa

Pełna treść uchwały dostępna jest tutaj: 

Treść stanowiska Sejmiku