Skip to main content
 • Prawda o wiatrakach

  StopWiatrakom.eu
  OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

 • Prawda o wiatrakach

  StopWiatrakom.eu
  OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

 • Prawda o wiatrakach

  StopWiatrakom.eu
  OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 17 styczeń 2017
Podatek od wiatraków – samorządy interpretują jak im się podoba, a co na to rząd?

Na portalu wnp.pl ukazał się artykuł pt. „Opodatkowanie wiatraków. Co władze odpowiedziały na petycje samorządowców?” Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, nie jest zadowolony z odpowiedzi jakie uzyskał od polskiego rządu.

Pod koniec 2016 roku wójt Leszek Kuliński, mocno zatroskany o finanse inwestora, który wybudował na terenie gminy Kobylnica dużą farmę wiatrową, wystąpił do premier Beaty Szydło, prezydenta RP oraz marszałków Sejmu i Senatu z petycjami o wyjaśnienia jaka od 2017 roku powinna być podstawa do opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości. O problemach z interpretacją ustawy odległościowej Leszka Kulińskiego pisaliśmy tutaj: http://stopwiatrakom.eu/w-skrocie/2051-podatek-od-wiatrak%C3%B3w-zmiany-w-przepisach-od-1-stycznia-2017-r.html

Jak podaje portal wnp.pl z otrzymanych odpowiedzi wynika, że polskie władze uważają, że prawo jest właściwie skonstruowane i że począwszy od 2017 r. podstawą do określenia podatku od nieruchomości w przypadku wiatraków powinna być wartość całej inwestycji, a nie jak do końca 2016 r. tylko wartość fundamentu i wieży.

Lepka Lapka odc 037

Ponadto w piśmie, jakie otrzymał wójt gminy Kobylnica od pana Wiesława Janczyka Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, w który imieniu pani premier Beaty Szydło i pana wicepremiera Mateusz Morawiecki odpowiedział na w/w petycję, zawarta jest m.in. taka informacja, że od dnia 16 lipca 2016 r. elektrownia wiatrowa stanowi w całości obiekt budowlany (budowlę) w rozumieniu ustawy prawo budowlane, w konsekwencji powyższego ustawodawca od dnia 1 stycznia 2017 r. zmienił zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości w zakresie określenia podstawy opodatkowania tym podatkiem, bowiem opodatkowaniu będzie podlegać z tym dniem cała elektrownia wiatrowa.

Resort finansów poinformował wójta, że obecnie nie ma przesłanek do wydania ogólnej interpretacji w sprawie opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości, bo nie zostały jeszcze wydane rozstrzygnięcia organów podatkowych ani pierwszej ani drugiej instancji, ani też sądów administracyjnych, w których zawarte byłoby niejednolite stanowisko w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych.

Pan Leszek Kuliński wydaje się być bardzo zmartwionym tym, że będzie musiał wydać niekorzystną dla inwestorów indywidualną interpretację podatkową i już wie, że sprawa będzie miała swój dalszy ciąg w sądzie administracyjnym. A co na to wójtowie/burmistrzowie gmin, którzy nie czekając na odpowiedzi Ministerstwa pośpieszyli się z wydaniem interpretacji podatkowych wbrew przepisom ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych? Nawet nie próbowali udawać, że zależy im na finansach gminy tylko zrobili dokładnie to, co chcieli inwestorzy, czyli wydali interpretacje korzystne dla inwestorów. Jaką korzyść z tego ma gmina, że zarobi mniej pieniędzy, to pewnie tylko wiedzą wtajemniczeni.

Sadźmy lasy, nie budujmy wiatraków.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

http://www.wnp.pl/odnawialne_zrodla_energii/opodatkowanie-wiatrakow-co-wladze-odpowiedzialy-na-petycje-samorzadowcow,289833_1_0_0.html