^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci zagraniczneKanał 1 niemieckiej telewizji (ARD) wyemitował bardzo krytyczny reportaż o energetyce wiatrowej w Niemczech. Program ten możecie obejrzeć Państwo z polskimi napisami. Oglądając ten film, jak w pigułce widać wszystkie patologie branży wiatrakowej. Od praktyk korupcyjnych w samorządach, do zblatowanych posłów w parlamencie. Czarno na białym widać, że walka o dotacje dla wiatraków wciąż trwa i obecny rząd federalny ugiął się pod presją lobby.

Sytuacja w Polsce jest już inna i dzięki ustawie odległościowej możemy odetchnąć z ulgą, że więcej elektrowni wiatrowych już nie będzie, a te które stoją mogą zniknąć. Energetyka wiatrowa nie jest bowiem w stanie utrzymać się bez publicznych dotacji. Tak w Niemczech, jak i w Polsce mechanizmy funkcjonowania branży są podobne.

Zachęcamy do obejrzenia filmu i podzielenia się nim z innymi osobami, szczególnie tymi, które wciąż wierzą, że energetyka wiatrowa jest ekologiczna, tania i nieszkodliwa. Cały reportaż najlepiej podsumowuje wypowiedź jednej z bohaterek programu mieszkanki wsi we Wschodniej Fryzji – Elke Schmidt: „Wiemy, że te wszystkie turbiny nie są nikomu potrzebne”

Tłumaczenie redakcja stopwiatrakom.eu