^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Bardzo ciekawą audycję pt. „Obywatel z energią” na temat poprawki prosumenckiej do ustawy OZE wyemitowało radio TOK FM. W audycji udział wzięli prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska oraz Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej „IEO”.

Prof. Maciej Nowicki komentując ostatnie posiedzenie senackich komisji gospodarki i środowiska dotyczące ustawy o OZE, podczas którego Ministerstwo Gospodarki wezwało do odrzucenia poprawki prosumenckiej, poinformował, że zdziwiła go argumentacja resortu gospodarki postulującego jej wycofanie. Dodał, że Ministerstwo Gospodarki dwa lata temu samo przygotowało regulacje dotyczące systemu taryf gwarantowanych do ówczesnego projektu ustawy o OZE.

Grzegorz Wiśniewski mówił o całej rzeszy grup społecznych, które doceniają poprawkę prosumencką. Są to rolnicy, mali przedsiębiorcy, właściciele domów, spółdzielnie mieszkaniowe itd. Model zdecentralizowany powoduje przesunięcie środków na segment rozproszony - a nie ich zwiększenie. Ten model powoduje, że rozkładają się korzyści na wiele małych podmiotów. Ponadto Prezes IEO podkreślił, że obecny model scentralizowany generuje olbrzymie straty powstające podczas przesyłu energii na większe odległości „To prowadzi do tego, że na rachunku mamy naliczone oprócz kosztów energii także koszty przesyłu”. Dodał, że w rachunkach ponosimy też koszty tzw. opłaty przejściowej, w której odbiorcy energii spłacają koszty inwestycji energetyki.

Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego jest to nierówne traktowanie stron, zabijanie rynku i inicjatywy obywatelskiej, które powoduje narastające niezadowolenie. Prezes IEO był zdziwiony działaniem polityków, którzy mając w poprawce prosumenckiej innowacje, ochronę środowiska, bezpieczeństwo energetyczne i poparcie milionów ludzi odrzucają ją. Jeszcze nigdy w swojej karierze zawodowej nie widział takiej mobilizacji wśród środowisk zainteresowanych tematyką prosumencką. Obszerny artykuł z audycji opublikował portal gramwzielone.pl http://gramwzielone.pl/trendy/14572/koncerny-energetyczne-zagarna-wsparcie-dla-oze-i-obciaza-nasze-rachunki

W dniu 5.02.2015 r. senackie komisje odrzuciły prosumenckie poprawki. Więcej można przeczytać tutaj:
http://energetyka.wnp.pl/komisje-senackie-odrzucily-poprawke-prosumencka,243924_1_0_0.html