^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci z sejmuW dniu 7 czerwca 2018 r., Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (druki sejmowe nr 2412 i 2553), która przewiduje odblokowanie inwestycji wiatrakowych w Polsce. Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie nie spodziewamy się, by wprowadzono jakiekolwiek poprawki. W ciągu najbliższego miesiąca ustawa powinna więc ukazać się w Dzienniku Ustaw.

Za przyjęciem ustawy głosowało 430 posłów, w tym 223 posłów PiS. Wstrzymał się od głosowania minister Zbigniew Ziobro, zaś nie uczestniczyły w głosowaniu m.in. była premier Beata Szydło oraz ministrowie Anna Zalewska i Mariusz Błaszczak. Tak czy inaczej ustawa została uchwalona i należy liczyć się z tym, że jesienią ruszą aukcje dla wiatraków. Ci deweloperzy, którzy wygrają aukcje będą mogli się cieszyć stałym dofinansowaniem ze strony podatników przez 15 lat. Rząd zamierza przeznaczyć prawie 16 mld zł na wsparcie dla deweloperki wiatrakowej, co tylko pokazuje, że pieniądze są, ale dla wybrańców.

Całą sytuację oceniamy, jako kompromitującą dla rządu Mateusza Morawieckiego, gdyż minister energii nawet nie był w stanie wytłumaczyć z jakiego powodu następuje radykalna zmiana podejścia wobec energetyki wiatrowej. Nowelizacja ustawy o OZE nie zawiera w ogóle rzeczowego uzasadnienia do tej zmiany. Nie mówiąc już o wskazaniu rzeczywistych skutków finansowych, gospodarczych czy społecznych wynikających z tej ustawy. Rząd nie dotrzymał warunków umowy społecznej zawartej w 2015 r. ze stroną społeczną w sprawie zablokowania rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce i czujemy się w obowiązku poinformowania o tym wszem i wobec. Nie przekonuje nas argument, że rząd "musiał" to zrobić. Może jednak warto powiedzieć "kto kazał, skoro rząd musiał". 

W takiej sytuacji, nasza misja tym bardziej będzie kontynuowana, gdyż rozwój energetyki wiatrowej w Polsce jest sprzeczny racją stanu i interesami gospodarczymi naszego kraju. O przyczynach tego stanu rzeczy piszemy od lat i widocznie obecny rząd sam musi się przekonać o „zaletach” energetyki wiatrowej, by zrozumieć, że błądzi a przy okazji działa na szkodę polskiej energetyki i własnego społeczeństwa, które musi żyć pod wiatrakami.

Sadźmy lasy, rozbierajmy wiatraki, wychodźmy z Unii Europejskiej.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:www.sejm.gov.pl