^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal prasowkaJak podała Polska Agencja Prasowa Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, poinformował o planach ogłoszenia w 2019 r. przetargu na budowę nowej kopalni węgla, a drugiej najpóźniej trzy lata później

Restrukturyzacja polskiego górnictwa nie jest ani łatwa, ani prosta. Jest to, o tyle utrudnione, że Komisja Europejska wszelkimi możliwymi sposobami próbuje wyeliminować węgiel z polskiej energetyki. Oczywiście węgiel z niemieckich kopalni węgla brunatnego jest zawsze czysty i ekologiczny. Zamykanie nierentownych kopalń i poprawa wyników pozostałych jednostek, to jedynie początek realizacji rządowych planów. Aby uratować polskie górnictwo potrzebne są inwestycje w budowę kolejnych elektrowni węglowych, a zaraz po nich inwestycje w budowę nowych kopalń.

Dlatego cieszy fakt ogłoszenia budowy nowego bloku Elektrowni Ostrołęka o mocy 1000 MW. Ministerstwo Energii ogłosiło rozpoczęcie postępowania przetargowego na wykonawcę tego zamierzenia inwestycyjnego. Budowa mogłaby rozpocząć się już w 2018 r. a zakończyć w 2023 r. zaś uruchomienie komercyjnej działalności „Elektrowni Ostrołęka C” spodziewane jest na początku 2024 r. Jednocześnie minister Tchórzewski zapowiedział umacnianie węglowej polityki energetycznej rządu poprzez kolejne inwestycje w tym sektorze. Z zapowiedzi Ministerstwa Energii wynika, że do 2030 r. inne inwestycje energetyczne w Polsce, mają sięgnąć 100 mld zł. Z wypowiedzi ministra wynika również, że rząd stawia na elektrownie nowe, bardziej wydajne, o dużej efektywności energetycznej. Inwestycje w czyste technologie węglowe pozwolą Polsce wypełnić założenia pakietu klimatycznego jednocześnie pozostawiając jako paliwo energetyczne rodzimy węgiel.

Minister zapowiedział także, że rząd będzie chciał wybudować w najbliższym czasie również nowe kopalnie.

„Musimy rozpocząć budowę jednej nowej kopalni w Polsce i, wstępnie patrząc, ogłosić rozpoczęcie takiego przetargu na budowę w 2019 roku, a drugiej najpóźniej w 2022 roku” – powiedział minister podczas konferencji prasowej w Ostrołęce. Wskazał, że jest to konieczne, aby utrzymać w Polsce poziom wydobycia na odpowiednim poziomie dla funkcjonowania nowych bloków energetycznych (Ostrołęka, Kozienice, Opole, Jaworzno) i bloków modernizowanych. Ocenił, że wydobycie z obecnie funkcjonujących kopalń jest za drogie.

Minister przypomniał, że rząd wynegocjował niedawno w Brukseli pieniądze w ramach notyfikacji programu pomocowego dla górnictwa. „Gdyby doszło do spięcia na Śląsku i blokady restrukturyzacji, to pomoc publiczna udzielana we wcześniejszych latach musiałaby być zwracana i byłyby kary. (…) Decyzja na Śląsku umożliwia utrzymanie górnictwa w dłuższej perspektywie niż gdybyśmy zdecydowali się na rezygnację z pomocy publicznej i wydobywanie węgla w starych kopalniach” – mówił minister Tchórzewski.

O tym, że inwestycje w polski węgiel mogą być atrakcyjne pisaliśmy tutaj:

http://stopwiatrakom.eu/w-skrocie/2041-australijczycy-chc%C4%85-kopa%C4%87-w%C4%99giel-w-polsce.html

Inwestowanie we własne źródła energii o stabilnym profilu, to oczywisty kierunek dla polskiej energetyki. Bez takich inwestycji będziemy zmuszeni kupować energię elektryczną za granicą i nie będzie to tania energia. Odbudowa mocy wytwórczych w energetyce, to zadanie na lata i warto tak zabezpieczyć ten program, by nie można się było z niego wycofać. Wiadomo z góry, że program ten nie będzie się podobał Komisji Europejskiej, bo ta ze swoją obsesją na punkcie OZE, będzie żądała spełnienia kolejnych celów klimatycznych i całkowitej dekarbonizacji. Dlatego już dzisiaj warto zadbać o długoterminowe finansowanie takich inwestycji przez rozwijanie własnych systemów wsparcia bez środków unijnych.

Sadźmy lasy, nie budujmy wiatraków.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

1. http://biznesalert.pl/tchorzewski-polsce-powstana-nowe-kopalnie/

2. http://energetyka.wnp.pl/minister-tchorzewski-modernizujemy-elektrownie-i-stawiamy-na-nowe-efektywne-bloki,288244_1_0_0.html