^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci z rzadu 1W piątek 17 listopada 2017 r. zakończył się szczyt klimatyczny w Bonn. Następny szczyt już za rok w Katowicach. Ministerstwo Środowiska przywiązuje dużą wagę do negocjacji związanych z wykonaniem Porozumienia paryskiego i na kolejnym szczycie zamierza sfinalizować szczegółowe ustalenia związane z wdrożeniem światowej umowy klimatycznej. Poniżej zamieszczamy oficjalny komunikat Ministerstwa po szczycie.

Zakończył się szczyt klimatyczny ONZ – COP23

Za nami najważniejsza, międzynarodowa konferencja ds. zmian klimatu, która w tym roku odbyła się w Bonn, pod przewodnictwem Fidżi. Delegaci z blisko 200 krajów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych, reprezentanci miast i biznesu od 6 listopada dyskutowali o globalnej polityce klimatycznej. Polskiej delegacji przewodniczył minister środowiska prof. Jan Szyszko.

„Szczyt klimatyczny COP23 w Bonn miał przygotować grunt pod COP24. Jego celem było osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego, które mają być przyjęte podczas przyszłorocznej konferencji w Katowicach. I ten postęp udało się wypracować” – podkreślił minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Minister zwrócił również uwagę, że w ramach przyszłorocznej prezydencji Polska będzie kontynuować ideę Dialogu Wspomagającego.

„Podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach stworzymy wszelkie warunki, aby Dialog Talanoa – bo tego określenia będziemy nadal używać – był kontynuowany. Chcemy, by odzwierciedlał on w najlepszy możliwy sposób zróżnicowane poglądy i oczekiwania Stron” – zapewnił prof. Szyszko.

Wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, zaznaczył również, że odbiór miejsca przyszłorocznego szczytu wśród międzynarodowej społeczności jest bardzo pozytywny.

„Katowice są jednym z symboli rozwoju i sukcesu gospodarczego Polski. Jeszcze 25 lat temu charakterystyczną cechą tego miejsca były fabryczne kominy. Dzisiaj Katowice są miastem z aspiracjami do bycia liderem innowacji i nowych technologii. Realizowana konsekwentnie od 25 lat zrównoważona transformacja może być inspiracją i stanowić wzór dla innych” – wyjaśnił.

„COP24 odbędzie się na terenie dawnej kopalni, dzięki czemu kontekst miejsca doskonale pasuje do wydarzenia. Transformacja na przestrzeni ostatnich lat pokazuje, jak wiele ten region zrobił dla poprawy klimatu” – dodał wiceminister.

Spotkania bilateralne

Ostatniego dnia 23. szczytu klimatycznego ONZ prof. Jan Szyszko odbył szereg rozmów bilateralnych, których głównym tematem były przygotowania do organizacji COP24 w Polsce. Minister środowiska spotkał się m.in. z Xie Zhenhua, wiceprezesem chińskiej Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, ministrem spraw zagranicznych Wysp Marshalla Johnem M. Silkiem oraz brytyjską minister ds. zmian klimatu i przemysłu Claire Perry. Rozmowy dotyczyły m.in. przygotowań do organizacji COP24 w Polsce.

„Aby udało się osiągnąć konsensus i przyjąć pełen pakiet decyzji implementujących Porozumienie paryskie, niezbędna jest współpraca i zaangażowanie wszystkich państw. Wierzę, że wszyscy chcemy, aby COP24 w Katowicach zakończył się sukcesem” – podkreślił minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Źródło: https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/zakonczyl-sie-szczyt-klimatyczny-onz-cop23/

logo stop wiatrakom mini[Słowo od Redakcji] W najbliższym czasie zamieścimy szczegółową analizę ustaleń zawartych COP23, gdyż międzynarodowe znaczenie kolejnych szczytów klimatycznych z roku na rok rośnie i znacząco wpływa na bieżącą politykę energetyczną Unii Europejskiej. Służy wręcz za uzasadnienie do systematycznego niszczenia energetyki konwencjonalnej i podnoszenia cen energii. Za klimatyczne urojenia zapłacimy wszyscy w cenie energii. Dlatego tak ciężko jest nam zrozumieć zaangażowanie Ministerstwa Środowiska w organizację kolejnego szczytu COP24 w Katowicach. Popieramy w ten sposób wrogie działania wymierzone w polską gospodarkę i energetykę. Skończy się to w ten sposób, że zabudują Polskę wiatrakami i zostaniemy na trwale uzależnieni od zagranicznych dostaw energii, gdyż w 2030 r. Komisja Europejska zamierza zamknąć wszystkie elektrownie węglowe.

Redakcja stopwiatrakom.eu

stopwiatrakom stopka 1