^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci z rzadu 1Najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce o mocy 1075 MW został oddany do użytku w Elektrowni Kozienice. W uroczystym otwarciu tego bloku wziął udział Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. To dobra wiadomość dla polskiej energetyki, gdyż wydajność i dyspozycyjność nowej elektrowni stawia ją na pozycji lidera w Europie. Niestety, obok tej dobrej wiadomości pokazującej na zdolność polskiej energetyki do budowy takich obiektów, mamy też i wiadomość „lepszą”, gdyż unijna Rada ds. Energii porozumiała się w zakresie „pakietu zimowego”, czym Polska zamknęła sobie drogę do budowy nowych elektrowni węglowych.

Nowy blok węglowy w służbie bezpieczeństwa energetycznego

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości oddania do użytku bloku energetycznego B11 w Elektrowni Kozienice. Premier powiedział:

„Nowy blok zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, Polaków, a to jest jeden z absolutnych priorytetów. Priorytetów gospodarczych i priorytetów politycznych naszego rządu.

Inwestycja jest także dobra dla środowiska i dobra dla Polski lokalnej, ponieważ węgiel do tej inwestycji, do 

tej elektrowni, do tego bloku jest dowożony z Bogdanki, nie tak daleko stąd, a więc relatywnie niskie koszty dowozu tej energii i to też świadczy o tym, że dbamy o całość.”

144. Foto

fot. Elektrownia Kozienice/ Blok B11. Źródło: Enea.pl

„Jest ważne, by UE, KE rozumiały, że my też stajemy się coraz bardziej czyści z punktu widzenia emisji CO2, NOx, SOx. Jednocześnie chcemy też tę transformację polskiej energetyki - na zasadzie jak najniższej emisji CO2 - przeprowadzić w sposób bezpieczny i na niskich kosztach dla polskiej gospodarki, tak żeby polska gospodarka była jak najbardziej produktywna, konkurencyjna z punktu widzenia kosztów energii.” [1]

W ww. uroczystości uczestniczył prezes Grupy Enea Mirosław Kowalik. Wyjaśnił on, że nowy blok w Kozienicach emitować będzie o jedną czwartą mniej dwutlenku węgla niż konwencjonalne elektrownie, które były budowane 20-30 lat temu a dzięki inwestycji Elektrownia Kozienice o jedną trzecią podniosła swoją moc (z 3 tys. MW).

Stabilna, bezpieczna i nowoczesna energetyka węglowa

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że oddany do użytku blok to kolejny krok ku stabilnej, bezpiecznej i nowoczesnej energetyce.

„Dzięki uruchomieniu nowego bloku jesteśmy bliżej odbudowy krajowego potencjału wytwórczego sektora elektroenergetyki. Takie inwestycje są niezbędne do tego, aby sektor energetyczny mógł odpowiadać na wyzwania, jakie staną przed nim w najbliższych latach. Nowy blok energetyczny o mocy ponad 1000 MW pozwoli w przyszłości zastąpić kilka innych, już wysłużonych, budowanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.”

Minister podkreślił, że Elektrownia Kozienice to jedna z kluczowych inwestycji polskiej energetyki. „Oddany blok to również przykład zastosowania najnowocześniejszych, innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań – dodał. Wysokosprawny blok energetyczny ma moc 1 075 MW brutto. Sprawność bloku wyniesie 45,6 proc. Blok będzie pracować na nadkrytycznych parametrach pary, dzięki temu uzyska tą samą ilości energii przy mniejszym zużyciu węgla i zagwarantuje optymalizację kosztów wytworzenia energii.

Szef resortu energii podkreślił, że realizację nowych, kluczowych dla polskiej energetyki inwestycji, takich jak ta w Kozienicach, mają wesprzeć przepisy ustawy o rynku mocy, która po przyjęciu przez Sejm trafiła do podpisu Prezydenta RP. Po wejściu w życie przepisów, proponowanych w ustawie, wytwórcy energii elektrycznej, którzy wygrają aukcje mocy, będą otrzymywali wynagrodzenie nie tylko za energię dostarczoną do odbiorców, ale też za gotowość dostarczenia mocy (zdolności do wystarczającej produkcji energii) w okresach szczytowego zapotrzebowania. Pierwsze aukcje odbędą się już w przyszłym roku. Uruchomiony blok w Kozienicach będzie mógł wziąć udział w nich udział i ubiegać się o długoterminowy kontrakt. [2]

Oddany we wtorek do użytkowania blok energetyczny o mocy 1075 MW jest jedną z największych tego typu jednostek na świecie. W Polsce będzie największym pojedynczym źródłem energii, z pozycji lidera zepchnie działający od 2011 r. blok na węgiel brunatny o mocy 858 MW w Elektrowni Bełchatów.

Nowy blok w Kozienicach do produkcji prądu będzie potrzebował 3 mln ton węgla rocznie. Budowa bloku rozpoczęła się w 2012 r., generalnym wykonawcą zostało konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal. Sprawność wytwarzania energii elektrycznej przekracza 45,5%, a wartość inwestycji to 6,4 mld zł brutto (5,1 mld zł netto). Uruchomienie bloku pozwoli spółce Enea Wytwarzanie zwiększyć moce wytwórcze do 6,2 GW, osiągając tym samym udział 13% produkcji energii elektrycznej w kraju. [3]

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Jak podała Polska Agencja Prasowa, minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że podczas posiedzenia unijnej Rady ds. Energii w dniu 19 grudnia 2017 r. poświęconego w sprawie tzw. „pakietu zimowego” zadeklarował m.in., że po 2025 r. w Polsce nie będzie nowych inwestycji energetycznych opartych na węglu. Szefowie resortów odpowiedzialnych za energię w Unii Europejskiej przyjęli stanowisko, że elektrownie, w których emisje przekraczają 550g CO2/kWh, nie będę mogły korzystać ze wsparcia państwa na rynku mocy po 2030 r. To wykluczy z tej pomocy wszystkie  elektrownie węglowe. Wyjątkiem mają być 5-letnie kontrakty zawarte przed końcem 2030 r. Oznacza to tylko tyle, że rząd uległ w końcu presji ze strony Komisji Europejskiej i faktycznie zgodził się na likwidację energetyki węglowej w perspektywie po 2030 r. W imię klimatycznych obsesji przyjdzie nam zamykać wtedy takie elektrownie, jak ta w Kozienicach.

Sadźmy lasy, rozbierajmy wiatraki, wychodźmy z Unii

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] https://premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-mateusz-morawiecki-w-kozienicach-nowy-blok-energetyczny-zwiekszy.html

[2] http://www.me.gov.pl/node/27938

[3] http://energetyka.wnp.pl/mateusz-morawiecki-nowy-blok-energetyczny-w-elektrowni-kozienice-zwiekszy-bezpieczenstwo-energetyczne,313553_1_0_1.html

Źródło:

http://www.cire.pl/item,156181,1,7,10,0,316724,0,tchorzewski-po-2025-roku-nie-bedzie-w-polsce-inicjatyw-weglowych-.html#komentarz

https://media.enea.pl/pr/379526/nowy-blok-energetyczny-grupy-enea-o-mocy-1-075-mw-oddany-do-eksploatac?rss=true

stopwiatrakom stopka 1