^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Philippe Verdier, dziennikarz odpowiedzialny za służby meteorologiczne kanałów francuskiej telewizji publicznej i główny prezenter pogody w kanale France2, został wysłany na ?przymusowy urlop? po tym, jak opublikował książkę oceniającą krytycznie międzynarodową politykę klimatyczną.

.

6 30 235

Phillipe Verdier

Bezpośrednim powodem, który skłonił Verdiera do napisania jego książki, było spotkanie Laurenta Fabiusa, francuskiego ministra spraw zagranicznych, z prezenterami pogody z mediów francuskich, w czasie którego Fabius nakłaniał dziennikarzy do łączenia zjawisk pogodowych ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez działalność człowieka (tzw. ?globalne ocieplenie?).

Laurent Fabius ma być przewodniczącym międzynarodowej konferencji klimatycznej, która ma odbyć się w Paryżu w grudniu 2015 r. Represje wobec Verdiera są kolejnym przejawem kampanii prowadzonej przez polityków, różne lobby i media na Zachodzie (a także w naszym kraju), aby wzbudzić w opinii publicznej maksymalny strach przed katastrofą, do której prowadzić mają zmiany klimatyczne powodowane głównie przez emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

W ten sposób chcą zapewnić zgodę społeczeństw na astronomicznie drogi eksperyment polegający na zastąpieniu tradycyjnych, stabilnych źródeł energii niestabilną produkcją z wiatru i słońca (tzw. ?dekarbonizacja?). Co więcej, zdolność tych technologii do realizacji tzw. celów klimatycznych (rzeczywistego ograniczenia emisji CO2) jest niezwykle wątpliwa, czego dowodzi chociażby ciągła manipulacja danymi w tym zakresie.

Warto podkreślić, że sam Verdier nie zaprzecza tezie o ?globalnym ociepleniu?, lecz uważa, że nie przekreśla to potrzeby informowania opinii publicznej w sposób krytyczny o proponowanych rozwiązaniach, jak i skali manipulacji, które z tym się wiążą.
Francuska organizacja Collectif des climato-réalistes stworzyła petycję do prezesa France Televisions o przywrócenie Verdiera do pracy. Link do petycji:


https://www.change.org/p/remy-pfimlin-pr%C3%A9sident-de-france-t%C3%A9l%C3%A9visions-pour-que-philippe-verdier-soit-confirm%C3%A9-dans-son-emploi-%C3%A0-france-t%C3%A9l%C3%A9visions?recruiter=40969144&utm_campaign=signature_receipt&utm_medium=email&utm_source=share_petition


Do tej pory petycję podpisało 5.000 osób z całego świata.
Apelujemy do czytelników, by poparli tę petycję!

O CZYM MÓWI KSIĄŻKA VERDIERA

Świeżo opublikowana książka Verdiera pt. Climat Investigation [1] nie krytykuje samej tezy o globalnym ociepleniu spowodowanym przez człowieka. Verdier, który ukończył studia wyższe ze specjalizacją trwałego rozwoju, od wielu lat zajmuje się relacjonowaniem wydarzeń związanych z polityką klimatyczną, m.in. poprzednich konferencji klimatycznych na Bali (2007), w Kopenhadze (2009) i w Cancun (2010). Jest członkiem specjalistycznej organizacji dziennikarzy (Climate Broadcasters Network-Europe) [2].

Pokazując faktyczne funkcjonowanie Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmiany Klimatu (IPCC), powołanego przez rządy w ramach ONZ, oraz międzynarodowych konferencji klimatycznych, książka zawiera oskarżenie powiązań między ?lobby naukowymi, politycznym, gospodarczymi i ekologicznymi NGO?. Verdier wskazuje też, że: ?wątpliwy amalgamat pogody i klimatu jest najczęstszym błędem spotykanym w mediach?.

Na początku października br. Verdier opublikował list otwarty do prezydenta Francji [3]. W przeszłości miał okazję przekonać się osobiście o ograniczonym zainteresowaniu prezydenta problematyką meteorologiczną i klimatyczną.

Verdier pisze dalej:

?Dzisiaj, na kilka tygodni przed konferencją COP21 w Paryżu, słucham, jak mówi Pan o klimacie i pogodzie. Od jakiegoś roku w Pańskich przemówieniach słychać ?zielony chór? na temat przyszłości naszej planety. Dramatyzuje Pan po to, żeby doprowadzić do porozumienia potęg naszego świata i zapobiec zapowiadanemu kataklizmowi. Panie Prezydencie, nie będąc zwierzęciem politycznym, nie jestem w stanie wzbudzić w sobie najmniejszego zainteresowania, kiedy mówi Pan o tych sprawach. W Pańskich słowach trudno doszukać się szczerości, rzeczywistego zamiaru podjęcia tak potrzebnych i konstruktywnych działań na rzecz środowiska. W Pańskich rękach klimat jest tylko jedną z wielu kart, którymi Pan gra."

Redakcja

PRZYPISY

[1] Climat Investigation, Wydawnictwo Ring, 2015. Patrz recencja Claude?a Braseur - http://fr.friends-against-wind.org/books/climat-investigation

[2] https://fr.wikipedia.org/wiki/Philippe_Verdier

[3] http://fr.friends-against-wind.org/books/philippe-verdier-je-vais-tout-balancer