^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

W marcowym numerze pisma naukowego DER FALKE opublikowano wyniki ponad trzyletnich, zakrojonych na wielką skalę badań ornitologicznych. Dotyczyły one kolizji ptaków z szeregu cennych gatunków z turbinami wiatrowymi, a także wpływu tych zjawisk na populacje określonych gatunków podlegających ochronie.

Ornitolodzy wskazują, że realizacja obecnych planów rozbudowy energetyki wiatrowej spowoduje z dużym prawdopodobieństwem wyginięcie całych gatunków, a w szczególności kani rudej i myszołowa.

Te informacje zaczynają się przebijać do opinii publicznej w Niemczech, co wpływa na ogólny obraz energetyki wiatrowej.

Branża wiatrakowa nie byłaby sobą, gdyby nie zainteresowała się tym potencjalnym „kłopotem ptasim”, który może ograniczyć jej ekspansję i zyski. Od jakiegoś czasu najpierw w Szwajcarii, a teraz i w Niemczech ukazało się szereg artykułów zaprzeczających jakiemukolwiek negatywnemu wpływowi farm wiatrowych na populacje kani rudej i myszołowa. Według tych analiz, nie ma żadnego konfliktu między energetyką wiatrową a tymi chronionym gatunkami, a cała kwestia jest w istocie „fałszywym problemem”.

Na szczęście głos w obronie wiedzy naukowej zabrała Niemiecka Fundacja na rzecz Dzikich Zwierząt (Deutsche Wildtier Stiftung), wykazując fałszywość tez naukowców pracujących na zlecenie lobby wiatrakowego. Fundacja zwróciła też uwagę na bezpośrednie związki autorów „studium” z branżą wiatrakową. Ta firma konsultingowa od lat jednoznacznie propaguje rozwój energetyki wiatrowej i zarabia na budowie farm wiatrowych. 35 % udziałów w firmie należy do szwajcarskiej firmy energetycznej.

6 30 405To zdjęcie kani rudej pochodzi z artykułu w ZFK (tj. „gazety na rzecz gminnej gospodarki”), który dowodzi, że kania ruda kwitnie w Niemczech i że nic jej ze strony farm wiatrowych nie grozi
https://www.zfk.de/strom/artikel/rotmilan-bestand-auf-historischem-hoechststand.html

Taktyka lobby wiatrakowego polega na tym, żeby w każdej sprawie, która może zagrażać jej zyskom stwarzać wrażenie, że na ten temat w nauce nie ma ustalonego stanowiska. Na takie działania lobby nie żałuje grosza.

Redakcja portalu stopwiatrakom.eu

Źródło:  

  1. Der Falke 63, 3/2016 – zobacz http://www.vernunftkraft.de/de/wp-content/uploads/2016/02/2016-03-00-Naturschutz-falke_63_3_windenergie_Wir-haben-eine-potenziell-bestandsgef%C3%A4hrdene-Entwicklung.pdf ;
  2. Deutsche Wildtier Stiftung (6.04.2016) - http://www.presseportal.de/pm/37587/3293870 ; http://heveller-magazin.de/ueber-geschmack-laesst-sich-streiten-warum-wir-die-windkraft-brauchen/http://www.vernunftkraft.de/heuchelei-hilflos-frechheit-verliert/  (7.04.2016)