^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

 

portal zielona energetykaDwudziestu członków komitetu ds. perspektyw energii francuskiej Akademii Nauk [1], pod kierownictwem Sébastiena Candela, prezesa Akademii Nauk, opublikowało raport ostrzegający przed konsekwencjami obecnej strategii rządu francuskiego, zgodnie z którą energetyka wiatrowa ma być podstawą francuskiego "miksu energetycznego". Autorzy są wybitnymi specjalistami w dziedzinie energetyki i innych nauk ścisłych. Raport dostępny jest tutaj: http://www.academie-sciences.fr/pdf/rapport/lpdv_190417.pdf

Rząd francuski naśladuje od pewnego czasu strategię przyjętą w Niemczech i dąży do zastąpienia elektrowni jądrowych, które obecnie stanowią trzon francuskiej energetyki, dziesiątkami tysięcy turbin wiatrowych. W ten sposób Francja pozbawi się pewnych i stabilnych dostaw energii elektrycznej. Jednocześnie przykład Niemiec pokazuje, że tego rodzaju transformacja systemu energetycznego nie spowoduje dalszego zmniejszenia emisji tzw. gazów cieplarnianych, lecz raczej ich zwiększenie ze względu na niską emisyjność wycofywanych reaktorów jądrowych.

Już w tytule swojego raportu członkowie Akademii Nauk pytają, „Czy w obecnych debatach kwestia transformacji energetycznej jest właściwie postawiona?" [2], co jest nawiązaniem do typowego zalewu półprawd i ideologicznych konfabulacji, jakie towarzyszą propagowaniu energetyki wiatrowej na całym świecie i z którym mamy do czynienia także we francuskich mediach.

Instytut Francuski

 

fot. Instytut Francji-Akademia Nauk /Pixabay - CC0 Public Domain

Autorzy raportu piszą między innymi:

„Zdrowy rozsądek prowadzi do wniosku, że produkcja energii elektrycznej, która zdolna jest zaspokoić zapotrzebowanie krajowe, musi korzystać ze źródeł energii, które gwarantują jej ciągłą dyspozycyjność, nie cechują się nieciągłością i które można wykorzystywać w sposób ciągły. W przypadku turbin wiatrowych, średnia efektywność zainstalowanej mocy we Francji (stosunek wyprodukowanej energii do maksymalnej mocy jednostki energetycznej) wynosi 23%. Wynika z tego konieczność zbudowania mocy, która stanowi wielokrotność produkcji zaspokajającej zapotrzebowanie."

„... z tymi wahaniami [w produkcji energii z wiatru] wiąże się konieczność korzystania z alternatywnych źródeł energii w celu skompensowania nieciągłości w produkcji energii, jak i skompensowania spadku produkcji będącej wynikiem braku wiatru lub słońca."

„Przykład Niemiec ma charakter modelowy. W 2011 r. Niemcy zdecydowały się porzucić energetykę jądrową, której udział w produkcji elektryczności wynosił jedynie 22 % w 2010 r. W związku z tym wyjścia [z energetyki nuklearnej w Niemczech] nie można porównać do wyzwania, jakie reprezentuje [analogiczna strategia] we Francji [gdzie energetyka jądrowa odgrywa dużo ważniejszą rolę]. Sześć lat później, [w Niemczech] udział energetyki jądrowej wynosi 13 %, udział OZE - 30 %, oraz, co godne podkreślenia, udział paliw kopalnych utrzymuje się na poziomie 55 %.... Zwiększenie nieciągłych dostaw energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych spowodowało konieczność otwierania nowych elektrowni węglowych i rozwijania wydobycia węgla brunatnego. W efekcie Niemcy pozostają jednym z największych emitentów CO2 w Europie, przy najwyższych cenach elektryczności. Nie można więc mówić o sukcesie."

[Nasz komentarz] Trudno uwierzyć, że Francja podejmuje tak ryzykowny eksperyment kopiując model niemiecki, pomimo powszechnie znanych efektów niemieckiej Energiewende. Członkowie francuskiej akademii nauk podnoszą generalnie te same racjonalne argumenty, które wysuwane są od początku "zielonej rewolucji" w energetyce. Jak długo jeszcze decydenci pozostaną głusi na nie?

Współautorzy raportu:

647. Autorzy apelu

 

Opracował: Jacek Malski

Redakcja stopwiatrakom.eu

PRZYPISY

[1] Comité de prospective en énergie de l’Académie des sciences ; francuska Akademia Nauk, założona w 1666 r., jest najbardziej renomowaną instytucją naukową w dziedzinie nauk ścisłych w tym kraju. Zob.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Francuska_Akademia_Nauk

[2] "La question de la transition énergétique est elle bien posée dans les débats actuels?",

Institut de France, Academie des sciences, Paryż, 19.04.2017 - http://www.academie-sciences.fr/pdf/rapport/lpdv_190417.pdf ; omówienie pochodzi  z komunikatu prasowego francuskiego zrzeszenia FED z 4.05.2017 r. - link: http://fed-info.org/index.php?option=com_acymailing&ctrl=archive&task=view&mailid=464&key=XWJnsnGd&subid=82032-53396dedefbc8c2f96c13b97c40b5da7&tmpl=component

W ramach cyklu „Zielona energetyka” piszemy o zagranicznych publikacjach prezentujących różne formy realizacji postulatów „ochrony klimatu” w systemach energetycznych i konsekwencje systemowe takiej polityki dla energetyki i poza nią - Jacek Malski.

stopwiatrakom stopka 1