Wiadomości po angielsku
Nasze obrazy
Badania i dokumenty
Opublikowano: 12 maj 2015
Redakcja portalu stopwiatrakom.eu zwraca się do obydwu kandydatów na urząd Prezydenta RP uczestniczących w II turze wyborów z apelem o publiczne udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania. Poruszamy w nich najważniejsze kwestie dotyczące przemysłowej energetyki wiatrowej w Polsce. Liczymy na to, że sztaby wyborcze obu kandydatów udzielą naszym czytelnikom odpowiedzi na te ważkie pytania. Odpowiedzi oczywiście zamieścimy na naszym portalu.
- czy kandydat na urząd Prezydenta RP poprze inicjatywę ustawodawczą, która odsunie lokalizacje przemysłowych elektrowni wiatrowych od siedzib ludzi na minimalną odległość wyrażoną wzorem wysokość elektrowni w najwyższym punkcie śmigła razy 15?
- czy kandydat na urząd Prezydenta RP uznaje, że przy planowaniu dalszego rozwoju przemysłowej energetyki wiatrowej w naszym kraju Państwo Polskie zobowiązane jest zagwarantować ochronę zdrowia i podstawowych praw ekonomicznych sąsiadów farm wiatrowych na obszarach wiejskich?
- czy kandydat na urząd Prezydenta RP uznaje słuszność żądania sąsiadów wiatraków, akustyków i lekarzy na całym świecie, by urzędowe pomiaru hałasu, jak i badania oddziaływania hałasu turbin wiatrowych obejmowały całe spektrum dźwięku (bez użycia skali A), w tym hałasu niskiej częstotliwości i infradźwięków, także wewnątrz domów mieszkalnych?
- czy kandydat na urząd Prezydenta RP poprze inicjatywę ustawodawczą, która będzie całkowicie zakazywała lokalizacji przemysłowych elektrowni wiatrowych na obszarach parków narodowych i w obszarach Natura 2000 oraz w ich otulinach, co zapewni integralność obszarów chronionych zgodnie z linią orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?
- czy kandydat na urząd Prezydenta RP poprze inicjatywę utworzenia specjalnego funduszu rozwoju obszarów wiejskich, którego przeznaczeniem będzie budowa samowystarczalnych energetycznie gospodarstw domowych i rolnych, w oparciu o technologie umożliwiające generację energii elektrycznej i cieplnej w małej skali?
- czy kandydat na urząd Prezydenta RP zgadza się z poglądem, że realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego powinna być prowadzona w oparciu o pełne, rzetelne rozeznanie kosztów przebudowy systemu energetycznego, w tym kosztów rozbudowy sieci energetycznej, kosztów alternatywnych w postaci redukcji funduszy na rozwój i wdrożenie niskoemisyjnych technologii produkcji energii, a także na poprawę efektywności energetycznej w systemie energetycznym i poza nim, oraz innych kosztów społecznych i ekonomicznych?
- czy kandydat na urząd Prezydenta RP poprze inicjatywę ustawodawczą obejmującą krajową regulację tzw. dominant krajobrazowych, jako zasadniczego warunku ochrony krajobrazu?