^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

W Wielkiej Brytanii ujawniono częściowe dane lotnictwa wojskowego na temat przypadków potencjalnych kolizji między samolotami i śmigłowcami, a nieoświetlonymi lub nieoznaczonymi na mapach elektrowniami wiatrowymi lub wieżami pomiaru wiatru [1].

Według ujawnionych danych, w ciągu ostatnich pięciu lat w sześćdziesięciu przypadkach pilotom wojskowym udało się dostrzec nieoznaczone elektrownie wiatrowe i ominąć je -- niekiedy w ostatniej chwili. Brytyjskie Ministerstwo Obrony odmówiło podania pełnych informacji w tej sprawie, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego. Sugeruje to, że prawdziwa liczba takich incydentów może być dużo wyższa.

W pewnych regionach Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w Szkocji, piloci wojskowi zmuszeni są własnoręcznie oznaczać nowe elektrownie wiatrowe na swoich mapach. Znane są przypadki nie zgłaszania zwiększenia liczby wiatraków na farmie.

Linda Holt, rzeczniczka szkockiej organizacji Scotland Against Spin wskazała, że ujawnione incydenty stanowią jedynie „wierzchołek góry lodowej”. Poza tym dane lotnictwa wojskowego nie uwzględniają cywilnych statków powietrznych – prywatnych samolotów i helikopterów, szybowców itd.

„Oddziaływanie na ruch lotniczy to jeszcze jeden aspekt energetyki wiatrowej, gdzie względy bezpieczeństwa publicznego uznano za mało istotne. Zjawisko elektrowni i masztów nie oznaczonych na mapach lub nieoświetlonych jest konsekwencją gorączki spekulacyjnej wokół inwestowania w farmy wiatrowe, jaka rozwinęła się od 2008 r.

Wiadomo nam o szeregu turbin i masztów, na których nie zainstalowano świateł ostrzegawczych lub gdzie takie światła nie działają – pomimo faktu, że jest to jeden z warunków udzielenia zezwolenia planistycznego na taką inwestycję.”.

Scotland Against Spin domaga się od szkockiego Ministra Przedsiębiorczości, Energetyki i Turystyki - Fergus’a Ewing’a, by zarządził natychmiastowy przegląd map lotniczych oraz oświetlenia wszystkich turbin wiatrowych funkcjonujących w Szkocji. Chodzi o ograniczenie zagrożenia pilotów i społeczeństwa.

 

PRZYPISY

[1] Paula Murray, „Air disaster in the making: RAF pilots have almost 60 close-calls with wind farm”, Sunday Express, 20 września 2015 - http://www.express.co.uk/news/uk/606513/Air-disaster-making-RAF-pilots-60-close-calls-wind-farm