^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

Francuski rolnik Yann Joly domaga się przed sądem w Paryżu odszkodowania od firmy, której wiatraki miały spowodować chorobę jego krów i dramatyczny spadek produkcji mleka [1].

Biegły zgłoszony przez rolnika przedstawił dowody na to, że stado liczące 120 krów piło dużo mniej wody od momentu zainstalowania turbin na początku 2011 r. Efektem tego był wielki spadek produkcji mleka i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia zwierząt, w tym przypadki zapalenia sutka. Raport biegłego wskazuje, że wyeliminowano wszelkie inne potencjalne przyczyny zachowania stada i schorzeń w nim występujących poza oddziaływaniem samych elektrowni wiatrowych.

Adwokat rolnika powiedział brytyjskiej gazecie, że Joly jest zrujnowany. Rolnik domaga się od koncernu CSO Energy, który prowadzi farmy wiatrowe we Francji i w Niemczech, odszkodowania w wysokości 356.900 euro (ok. 1,5 miliona złotych). Żąda także usunięcia elektrowni wiatrowych.

Francuski rolnik zmuszony jest sprzedać krowy, które nie są dochodowe i przestawić się na produkcję roślinną.

PRZYPISY

[1] Rory Mulholland, „French farmer sues energy giant after wind turbines ‘make cows sick’, The Telegraph, 18 września 2015 -

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/11875989/French-farmer-sues-energy-giant-after-wind-turbines-make-cows-sick.html